Legendaarinen F1-insinööri on huolissaan kuninkuusluokan sarjan tulevaisuudesta – ”Menemme aivan väärään suuntaan”

F1-historian lahjakkaimpiin insinööreihin kuuluva Adrian Newey on huolissaan sarjan nykysuunnasta. Kuninkuusluokka aloitti uuden aikakauden kaudella 2022. Tallien tehtävänä oli muovata autojen aerodynamiikka sopivaksi uusien sääntömuutosten kanssa.
Muutosten tarkoituksena on parantaa kilpailua radalla. Viime vuosina nähty ilmiö on todistanut, että suuremmat sekä painavammat F1-autot ovat vaikeampia ohitettavia varsinkin. Edellä ajavan auton aiheuttama likainen ilma vie jahtaavilta kuljettajilta suuren määrän downforcea pois. Perässä pysyminen oli lähes mahdotonta.
Aerodynamiikkaan urallaan keskittynyt Newey ei ole kuitenkaan tyytyväinen uusista säännöistä. Britti-insinöörin mukaan autot muistuttavat jatkuvasti tavallisia kilpa-autoja, eikä F1-sarjassa totuttuja innovatiivisia mestariteoksia.
– Autojen paino on noussut viime vuosina noin 600 kilosta peräti 800 kiloon. Samalla me työskentelemme niska limassa yrittäessämme päästä minimipainoon, Newey kommentoi PlanetF1-sivuston mukaan.
– Autoista on tullut painavempia sekä suurempia, eikä aerodynaamista hienoutta ole enää niin paljon, sillä ilmanvastus alkaa olemaan jo niin suurta. Luonnollisesti tämä on väärä suunta.
– Sama pätee jokaista autovalmistajaa, joilla on jostain syystä pakkomielle valmistaa jatkuvasti suurempia autoja. Ongelmaksi muodostuu se, kuinka paljon energiaa vaaditaan liikuttamaan sitä pirulaista.
– Minun mielestäni me tarvitsemme pienempia, kevyempiä sekä energiaystävällisempiä autoja.
Newey näyttää murheistaan huolimatta onnistuneen jälleen Red Bullin kilpurin suunnittelussa. Energiajuomatalli johtaa tällä hetkellä molempia MM-taulukoita.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Mutkaton suomalainen nettikasino
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Kommentti: Flavio osaa myydä, mutta tätä tarinaa ei osteta
- Vahvistus: Jack Doohanille potkut – mutta vain hetkeksi?
- F1-tallissa shokkilähtö: Formuloihin porttikiellon saanut kohupersoona nousee tallipäälliköksi
- Ferrarilla kuohuu: Lewis Hamilton sanaharkassa tallipäällikön kanssa Miamin GP:n jälkeen – ”Älä ole noin herkkä”
- Lähde: F1-tulokas on saanut potkut – tuttu korvaaja nähdään radalla jo ensi viikolla
- Lewis Hamilton turhautui Ferrarin toimintaan Miamin GP:ssä – ”Pitäkää teetauko, kun mietitte sitä”
- McLarenin ylivoimaa Miamissa – Max Verstappenin törkytemppu pilasi voittotaistelun
- Miamin GP:n alla hätkähdyttävä näky – Paras kuskiparaati ikinä?
- Lewis Hamiltonilta huolestuttava paljastus Ferrarista – ”Williams on meitä nopeampi”
- McLaren-pomo syyttää Red Bullia valehtelusta – ”Eivät he mitään ihmeitä tee”
- Lähde: F1-tulokas on saanut potkut – tuttu korvaaja nähdään radalla jo ensi viikolla
- F1-kuskin potkut lipsahti ulos suorassa tv-lähetyksessä? – Näin vastaa tallipäällikkö
- Miamin sprinttikilpailun tulokset uusiksi – kolme kuskia pisteiltä ulos
- Ferrarilla kuohuu: Lewis Hamilton sanaharkassa tallipäällikön kanssa Miamin GP:n jälkeen – ”Älä ole noin herkkä”
- McLarenin ylivoimaa Miamissa – Max Verstappenin törkytemppu pilasi voittotaistelun
- Red Bullin toisen auton kirous jatkuu – tiimiltä nolo kämmi
- Max Verstappenilta jälleen mestarillista venymistä – Ferrarin vauhti kateissa
- Lewis Hamiltonilta huolestuttava paljastus Ferrarista – ”Williams on meitä nopeampi”
- McLaren-pomo syyttää Red Bullia valehtelusta – ”Eivät he mitään ihmeitä tee”
- Miamin GP:n sprintissä mieletöntä draamaa – Max Verstappen putosi viimeiseksi