Kimi Räikkösen mielestä Sebastian Vettel on liian ankara itselleen Ferrari-ajasta – ”En tarkoita tätä pahalla”

F1-uransa viime kaudella päättänyt Kimi Räikkönen sai rinnalleen vuosien saatossa moottoriurheilun huippunimiä. Räikkösen pitkäaikaisin tallikaveri oli nelinkertainen maailmanmestari Sebastian Vettel.
Kaksikko ajoi yhdessä 81 osakilpailua Maranellon ylpeydellä, Ferrarilla. Molemmat konkarit ovat jättäneet jo tallin. Vettel on julkisesti manannut Ferrari-aikaikauttaan pitäen sitä pettymyksenä. Saksalaisen unelma oli aina voittaa mestaruus italialaistallissa, mutta lopulta tavoite jäi vain haaveeksi.
Räikkönen ymmärtää Vettelin pettymyksen, mutta ei usko tilanteen olevan niin mustavalkoinen.
– Olemme kaikki täällä voittamassa, joten jos sitä ei saavuta, niin onhan se tavallaan pettymys. En tarkoita sitä pahalla, sillä sen taustalla on monta syytä, Räikkönen kommentoi Beyond the grid -podcastissa.
– Voit olla tallissa, jossa sinun odotetaan voittavan koko ajan. Jos näin ei käy, niin tietysti se on pettymys. Mutta sellaista se on. Epäonnistuminen ei johdu vain yhdestä asiasta.
Räikkönen ajoi Vettelin tallikaverina vuosina 2015-2018. Räikkönen voitti uransa viimeisen osakilpailun USA:ssa vuonna 2018.
Nikotiininuuskat kotiovellesi edullisesti ja helposti
- Tilaa laillisesti netistä suoraan kotiovellesi.
- Suomalaisesta verkkokaupasta kaikki suositut tuotteet.
- Edullisesti lyhyellä toimitusajalla.
Luetuimmat
- FIA on kypsynyt Lewis Hamiltonin koruprotestiin – brittimestaria uhkaa kilpailukielto
- F1-pomo täräytti suorat sanat Lewis Hamiltonille: ”Älä sitten aja”
- Toto Wolff selvitti Mercedes-kaksikon loppukahinaa Miamissa – George Russell syyllistyi sääntörikkeeseen
- Onko Valtteri Bottas nousemassa jopa kärkitaistoon? Alfa Romeo saa ison päivityspaketin Espanjan osakilpailuun
- Ferrari on saanut luvan kehittää moottoriaan kiellosta huolimatta – taustalla piilee huolestuttava syy
- Ei ole totta! Charles Leclerc täräytti Niki Laudan klassikko-Ferrarin seinään – katso video
- ”Hän keskittyy vain lävistyksiin, korvakoruihin ja muuhun hölynpölyyn” – Lewis Hamilton kerää kritiikkiä
- Viaplay: Valtteri Bottas selitti loppuhetken kolariaan – ”Harmi että emme päässeet Mercedeksen edelle”
- Miamin GP:ssä kytee farssin ainekset – ”Olen todella pettynyt”
- ”Hän oli uskomaton” – Valtteri Bottas nimesi suomalaisen kartinglupauksen, joka ei koskaan saanut mahdollisuutta