Kakkoskuskeilla suuri rooli mestaruustaistelussa – asiantuntija uskoo Valtteri Bottaksen olevan Sergion Pereziä hyödyllisempi
Tämän kauden taistelussa kuljettajien sekä valmistajien maailmanmestaruudesta, on niin sanotuilla kakkoskuljettajilla yllättävänkin suuri rooli, kun kausi lähestyy loppuaan.
Valmistajien puolella mestaruustaisto käydään Mercedeksen ja Red Bullin välillä, kun taas kuljettajien kannusta kilpailee Lewis Hamilton sekä Max Verstappen.
Entinen F1-kuljettaja sekä Sky Sportsin pitkäaikainen asiantuntija Martin Brundle uskoo Sergio Perezin sekä Valtteri Bottaksen suoritusten ratkaisevan kahdessa viimeisessä kisassa mestaruuksien osoitteet.
– Uskon rehellisesti sanoen, että Valtteri pystyy sijoittumaan Maxin edelle todennäköisemmin kuin, että Sergio olisi Lewiksen edellä, sanoo Brundle Autosportille.
– Joten sillä on suuri rooli tittelin ratkaisussa. Jommassa kummassa kilpailussa on mahdollista, että Valtteri vie Maxilta pisteitä, enkä näe Sergion tekevän samaa Lewisille.
Brundle jatkaa sanoen, että kahdessa viimeisessä kilpailussa on vielä tarjolla 88 MM-pistettä valmistajien puolelle. Ex-kuski veikkaa Mercedestä mestariksi viime aikaisten otteiden perusteella ja mikäli Bottas väläyttelee loppukaudella joissakin kisoissa nähtyä huippuvauhtiaan.
– Se voi mennä miten päin tahansa. Se vain riippuu siitä, että jos Mercedes todellakin lentää ja Valtterilla on samankaltainen päivä kuin esimerkiksi Istanbulissa tai Interlagosin sprintissä, sanoi Brundle.
Max Verstappen johtaa kuljettajien MM-sarjaa kahdeksalla pisteellä ja Mercedes puolestaan valmistajien puolella kuudella pisteellä ennen kahta viimeistä osakilpailua. Kausi jatkuu tulevana viikonloppuna Saudi-Arabian GP:llä.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- IL: Suomalaiskuski aikoo voittaa Max Verstappenin: ”Hän tuo paljon lisähuomiota”
- Kuva: Valtteri Bottas yksityiskoneessa F1-supertähtien kanssa – yksi kuitenkin puuttui
- MM-ralli palaa Skotlantiin – edellisestä kisasta yli 30 vuotta
- SuomiF1 Podcast: F1-kuskin raju kohtelu nousi jälleen esiin – ”Sinä olet ongelma”
- Kipuihin Kiinan GP:n keskeyttänyt Fernando Alonso pitää huumoria yllä: ”Häviämme akkumestaruuskilpailun”
- Max Verstappen raivosi faneille Kiinan GP:n jälkeen – ”Jos pidät tästä, et tiedä lajista mitään”
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Palkintopallilla hulvaton moka – Kimi Räikkönen Kiinan GP:n voittajaksi
- Kyynelten sunnuntai moottoriurheilussa – Takamoto Katsuta ja Kimi Antonelli liikuttuivat voittojensa jälkeen
- Japanin GP 2026 – F1 | Aikataulu, tv, tulokset
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys