Perinteikäs valmistaja on halukas palaamaan takaisin F1-sarjaan – päätös tullaan näkemään todella pian

Kuva: Getty Images
Uudet sääntömuutokset F1-sarjassa ovat herättäneet usean perinteikkään autovalmistajan kiinnostuksen liittyä sarjaan. Huhut ovat pyörineet Porschen, Audin sekä BMW:n ympärillä jo vuosia.
Nyt vaikuttaa siltä, että Wolkswagenin konserniin kuuluva Porsche neuvottelee sarjaan paluusta yli 30 vuoden tauon jälkeen. Ajatusta eteenpäin on vienyt F1-sarjan uudet moottorisäännöt, jotka astuvat voimaan vuonna 2025.
Porsche itse harkitsee paluuta joko 2025 tai vuotta myöhemmin. Valmistajan mukaan F1-sarjan siirtyminen pois turbo-hybridimoottoreista on mahdollistanut saksalaismerkin kiinnostuksen heräämisen.
– Ei ole enää mikään salaisuus, että pohdimme paluuta. Olemme keskustelleet FIA:n kanssa, ja harkitsemme sitä todella vakavasti, Porschen varapuheenjohtaja Thomas Laudenbach kommentoi Motorsport.comille.
– Päätöksen pitää kuitenkin syntyä nopeasti. Emme voi odottaa liian pitkään. Jos haluamme kisata vuonna 2025, niin pitää meidän alkaa valmistautumaan ajoissa. Alamme olemaan lähellä sitä tilannetta.
Laudenbach oli todella tyytyväinen F1-sarjan uuteen moottorilinjaukseen sekä kulukattoon. Miehen mukaan nämä asiat tekevät kuninkuusluokasta houkuttelevamman uusille valmistajille.
– Autot eivät tule toimimaan puhtaasti sähköllä, se on selvä. Mutta autojen kehityksen täytyy keskittyä tulevaisuudessa enemmän elektronisiin osiin. Minusta tässä asiassa FIA on vienyt moottorisuunnitelmaa hienosti eteenpäin.
– Toinen tärkeä asia on tallin kulujen hallitseminen. Moottoriurheilua ei voi harjoittaa mihin tahansa hintaan. Yhtiön täytyy hyötyä tuloksista, Laudenbach linjasi.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- F1-tulevaisuudestaan taisteleva kuski niskuroi USA:n GP:ssä – tallilta rajua ryöpytystä: ”Olemme pettyneitä häneen”
- Red Bull sortui härskiin temppuun – yritti sabotoida Lando Norrisin starttia
- Carlos Sainzilta karu virhearvio – rangaistus seuraavaan kilpailuun
- Max Verstappen lähestyy uskomatonta temppua – nelinkertaiselle mestarille ylivoimainen voitto Texasissa
- Jatkuuko Max Verstappenin loppukiri? Tässä USA:n GP:n lähtöjärjestys
- Kalle Rovanperältä huikea temppu – Toyota varmisti valmistajien mestaruuden
- McLaren-pomo haukkui kilpailijansa pystyyn – perui myöhemmin puheensa
- Max Verstappen jälleen paalulle – MM-kärki Oscar Piastri epäonnistui
- McLarenille katastrofi USA:n sprintistä – Max Verstappenilta kiitos ja kuittaus
- Draamaa mestaruustaistossa! McLarenit kolaroivat jälleen
- Valtteri Bottakselta yllätyspaluu F1-sarjaan USA:ssa? Tallille kävi hulvaton moka
- Max Verstappen naureskelee McLarenin papaija-säännöille: ”He ovat itse luoneet ongelman”
- USA:n sprintin aika-ajoissa järjetöntä sekoilua – Max Verstappen jälleen nopein
- F1-tulevaisuudestaan taisteleva kuski niskuroi USA:n GP:ssä – tallilta rajua ryöpytystä: ”Olemme pettyneitä häneen”
- F1-sarja palaa Pohjois-Amerikkaan – tässä USA:n GP:n lähetysajat
- Red Bull sortui härskiin temppuun – yritti sabotoida Lando Norrisin starttia
- Näin Max Verstappen kommentoi mestaruusmahdollisuuksiaan
- McLaren-pomo haukkui kilpailijansa pystyyn – perui myöhemmin puheensa
- George Russell paljasti merkittävää lisätietoa jatkosopimuksestaan
- Dramatiikkaa! Sébastien Ogier täräytti ulos – Kalle Rovanperällä kärjessä huikea mahdollisuus