Mercedes-pomo hehkutti Valtteri Bottaksen ajoa lauantain sprintissä – Lewis Hamiltonille ei kehuja herunut
Kuva: Getty Images
Valtteri Bottas on ajanut Italiassa ehkä kauden parhaimman kisaviikonloppunsa. Aika-ajon sekä sprintin ykkössijalla päättänyt suomalainen sai kehuja tallipäällikkö Toto Wolffilta.
– Valtteri ajoi loistavan kisan, hän sai upean lähdön. Se on positiivista, Wolff kommentoi ORF:n mukaan.
Samanlaista hehkutusta ei herunut tallin ykköskuljettaja Lewis Hamiltonille. Hallitseva maailmanmestari teki harvinaisen virheen ja otti todella huonon lähdön. Tämä pudotti Hamiltonin sprintissä lopulta vasta viidenneksi.
– Lewis oli täysin unessa lähdössä. Hän jähmettyi kokonaan, se on todella epätavallista hänen kohdallaan, Wolff jatkoi.
Mercedeksen tilanne ei ole helppo. Bottas lähtee kilpailuun joukon hänniltä rangaistuksen takaa ja Hamiltonin sekä paalumies Max Verstappenin välissä on kaksi kuljettajaa. Wolff ei peitellyt tunteitaan sunnuntain mahdollisuuksista.
– Saatoimme antaa tänä viikonloppuna kymmenen pistettä heille. Mitään ei ole onneksi hävitty vielä.
LUE MYÖS:
- Cadillacin johtaja teki kantansa selväksi Valtteri Bottaksesta
- Aikasakko pilasi jättiyllätyksen – Alpine haastaa tuomionsa
- Rangaistus tuli – Cadillacin historian avauspiste romukoppaan
- Charles Leclerc paljasti ulosajoon johtaneet ongelmat – ”En ota syitä niskoilleni”
- George Russellilta katkera tilitys Monacossa – Mika Salo ei niele tallin selitystä
- Rangaistussuma ja punainen lippu sekoittivat Monacon GP:n – Kimi Antonelli loisti kaaoksen keskellä
- Valtteri Bottaksen Monacon GP päättyi keskeytykseen – talli paljasti syyn
- Erno Kostamo loukkaantui vakavasti Mansaarella – huojentava päivitys: ”Välitöntä hengenvaaraa ei enää ole”
- Kimi Antonellilla jälleen iskun paikka – tässä Monacon GP:n lähtöjärjestys
- Epäonninen tilanne – F3-kuski loukkaantui Monacon kolarissa
- Kimi Räikkönen nimesi F1:n parhaan kuljettajan – vastaus tuli välittömästi
- Mika Salolta radikaali väite Viaplaylla: F1-tähti saamassa potkut – Niki Juusela ällistyi: ”Onko toi totta?”
- Jari-Matti Latvala nosti esiin Oliver Solbergin ongelman: ”Sitä on vaikea hyväksyä”
- Monacon F1-harjoituksissa rysähti – Ferrari aloitti vahvasti
- Valtteri Bottakselle avautumassa yllätyssauma? ”Yksi parhaista tilaisuuksista”
- Järkyttävä rallionnettomuus: Kartanlukija menehtyi, kuljettaja taistelee hengestään
- Erikoinen välikohtaus Monacossa – Oscar Piastria ei päästetty F1-varikolle
- Jyväskylän SM-ralliin huippunimiä – mukana myös koomikko Ismo Leikola
- Tuukka Taponen petasi hyvät asetelmat F3-luokan aika-ajoissa
- F1-maailmanmestarilta synkkä arvio ennen Monacon GP:tä: ”Emme ehkä pysty kilpailemaan”