Unkarin GP:n jälkitutkinnat eivät aiheuta lisätoimenpiteitä – Sebastian Vettel lähetti uhkauksen FIA:lle: ”Tekisin sen uudestaan”
Kuva: Getty Images
Tuomareilla oli paljon tekemistä jännittävän Unkarin GP:n jälkeenkin. Peräti viisi kuljetajaa joutui puhuteltavaksi. Varikolla pidätettiin hengitystä muutaman tunnin ennen kuin tuomaristo päätti vain muistuttaa syyllisiä.
Tutkintaan päätyivät Valtteri Bottas, Aston Martinit, Esteban Ocon sekä Carlos Sainz. Ocon joutui kuultavaksi kilpailun jälkeisen parkkeerauksen takia. Ocon jätti kilpurinsa keskelle pääsuoraa.
Neljä muuta kuljettajaa joutuivat tuomariston eteen kilpailua edeltäneistä juhlallisuuksista. Valokeilassa oli Sebastian Vettelin räväkkä mielenosoitus Unkarin LGBTQ+ -säädöksille. Saksalainen ei riisunut sateenkaaripaitaansa maan kansallishymnin aika, vaan piti sen päällä säännöistä huolimatta.
FIA:n tiedotteen mukaan saksalainen unohti vaatetuksen päällensä sateen takia. Vettelin kommentit ennen kuulemista kertovat kuitenkin eri tarinaa.
– Kuulin, että tutkinta liittyy siihen, että pidin paidan päälläni hymnin aikana. Minä olen tyytyväinen, jos he hylkäävät minut. He saavat tehdä mitä haluavat, minä en välitä. Tekisin sen kaiken uudestaan, Vettel totesi Sky Sportsille.
Lopulta maaliintulojärjestys pysyi täysin samana. Ocon sai pitää uransa ensimmäisen voiton, Vettel oli toinen ja Lewis Hamilton kolmas.
LUE MYÖS:
- Cadillacin johtaja teki kantansa selväksi Valtteri Bottaksesta
- Aikasakko pilasi jättiyllätyksen – Alpine haastaa tuomionsa
- Rangaistus tuli – Cadillacin historian avauspiste romukoppaan
- Charles Leclerc paljasti ulosajoon johtaneet ongelmat – ”En ota syitä niskoilleni”
- George Russellilta katkera tilitys Monacossa – Mika Salo ei niele tallin selitystä
- Rangaistussuma ja punainen lippu sekoittivat Monacon GP:n – Kimi Antonelli loisti kaaoksen keskellä
- Valtteri Bottaksen Monacon GP päättyi keskeytykseen – talli paljasti syyn
- Erno Kostamo loukkaantui vakavasti Mansaarella – huojentava päivitys: ”Välitöntä hengenvaaraa ei enää ole”
- Kimi Antonellilla jälleen iskun paikka – tässä Monacon GP:n lähtöjärjestys
- Epäonninen tilanne – F3-kuski loukkaantui Monacon kolarissa
- Kimi Räikkönen nimesi F1:n parhaan kuljettajan – vastaus tuli välittömästi
- Mika Salolta radikaali väite Viaplaylla: F1-tähti saamassa potkut – Niki Juusela ällistyi: ”Onko toi totta?”
- Jari-Matti Latvala nosti esiin Oliver Solbergin ongelman: ”Sitä on vaikea hyväksyä”
- Monacon F1-harjoituksissa rysähti – Ferrari aloitti vahvasti
- Valtteri Bottakselle avautumassa yllätyssauma? ”Yksi parhaista tilaisuuksista”
- Järkyttävä rallionnettomuus: Kartanlukija menehtyi, kuljettaja taistelee hengestään
- Erikoinen välikohtaus Monacossa – Oscar Piastria ei päästetty F1-varikolle
- Jyväskylän SM-ralliin huippunimiä – mukana myös koomikko Ismo Leikola
- Tuukka Taponen petasi hyvät asetelmat F3-luokan aika-ajoissa
- F1-maailmanmestarilta synkkä arvio ennen Monacon GP:tä: ”Emme ehkä pysty kilpailemaan”