”Hän teki hyvää työtä ottamalla meidän molemmat autot ulos, eikö tehnytkin?” – Red Bull -autot ottaneet uskomattoman määrän vahinkoa kahdessa edellisessä kilpailussa
Kuva: Getty Images
Red Bullin tallipäällkkö Christian Horner harmittelee heidän tallinsa huonoa tuuria kahdessa edellisessä kilpailussa.
Unkarin GP:ssä Sergio Perez joutui keskeyttämään, kun liian kovaa ykkösmutkaan tullut Valtteri Bottas kolasi meksikolaisen. Samassa rytäkässä suomalaisen auto työnsi McLarenin Lando Norrisin toisen Red Bull -auton kylkeen.
Max Verstappen pääsi jatkamaan kilpailua, mutta auto oli vakavasti vahingoittunut, eikä hollantilainen onnistunut tuomaan rikkoutunutta autoaan hyville pistesijoille. Sebastian Vettelin hylkäyksen jälkeen Verstappenin sijoitus lopputuloksissa oli yhdeksäs.
Verstappen menetti pistejohtonsa kuljettajien MM-pisteissä ja tallien puolella Mercedes livahti piikkipaikalle.
– Tämä on kilvanajon brutaali puoli, aloitti Horner kilpailun jälkeen.
– Valitettavasti Bottas sai huonon lähdön, arvioi jarrupaikkansa väärin ja teki hyvää työtä Mercedekselle ottamalla meidän molemmat autot ulos.
Kolari aiheutti merkittävää vahinkoa molempiin Red Bull -autoihin. Perezin riski moottorinvaihdosta johtuvalle rangaistukselle myöhemmässä vaiheessa kautta kasvoi merkittävästi, sillä meksikolaisen voimanlähde tuhoutui osumassa.
– Menetimme jälleen yhden moottorin Sergiolta ja Maxin kisa vaikeutui merkittävästi, jatkoi Horner.
– Pakko sanoa, että mekaanikkomme tekivät uskomatonta työtä saadakseen auton jälleen kulkemaan.
Ylipäätään suoristaakseen kaikki putket, jotta nesteet pääsivät liikkumaan oli mahtavaa työtä, kehui Red Bull -pomo tiimiään.
Toisessa kisassa peräkkäin energiajuomatallin auto joutui keskeyttämään Mercedes-auton tarjoaman osuman johdosta. Red Bull on nyt molemmissa pistetaulukoissa Mercedestä jäljessä, mutta kautta on vielä runsaasti jäljellä.
– Meillä on ollut huonoa onnea kahdessa edellisessä kisassa. Autojemme vahingot ovat olleet aika brutaaleja eri osien ja moottorikomponenttien osalta, harmitteli Horner.
– Mestaruustaistoa on vielä pitkä matka jäljellä ja asiat voivat muuttua nopeasti suuntaan tai toiseen, kuten olemme nähneet.
Bottas sai tempustaan viiden lähtöruudun rangaistuksen seuraavaan osakilpailuun, joka ajetaan Belgian Spassa. Radalla on hyvät ohitusmahdollisuudet, jonka takia Hornerin mielestä viiden lähtöruudun rangaistus ei täydellisesti sovita suomalaisen rikosta aiheuttamaansa vahinkoon verraten.
– Rangaistus on mitä on. Valitettavasti tällaisella radalla (Hungaroring) sillä olisi enemmän seuraamuksia, mutta Spassa hän on todennäköisesti kahden kierroksen jälkeen jälleen hyvissä asemissa, jatkoi britti.
– Uskoisin Mercedeksen…hän teki tänään hyvää työtä heille, eikä tehnytkin?, lisäsi Horner.
F1-sarja jäi sunnuntaina perinteiselle kesätaulle ja seuraava osakilpailu kaahaillaan Belgian Spassa vasta kuluvan kuun viimeisenä viikonloppuna.
LUE MYÖS:
- Sami Pajarin mestaruushaaveille jättimäinen takaisku – päätöskisa peruttiin
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- Vahva näyttö! Suomalaislupaus lähellä pohja-aikaa F1 Academyn testeissä
- Ensi kauden F1-kalenterin erikoinen päätös suututti fanit – ”Suurin vitsi ikinä”
- Tässä se on! F1-kauden 2027 kisakalenteri julki
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Pawel Korpulinski Drift Mastersin mestariksi kotiyleisön edessä – katso lopullinen pistetilanne
- Red Bullilta takaraja Isack Hadjarille – Liam Lawson odottaa ratkaisua
- Juha Rytkönen teki huiman nousun EM-hopealle – ”En olisi uskonut”
- Rallicross EM 2026: Pisteet, kuskit ja uutiset
- Chilen MM-ralli 2026: Lopputulokset
- Chilen rallin sunnuntain aikataulu ja tv-lähetykset
- Chilen MM-rallin lauantain aikataulu ja tv-lähetykset
- Drift Masters -finaali 2026: Lopputulokset
- Madridin ensimmäinen formulakilpailu takana – näin kävi Tuukka Taposelle
- Tuukka Taposelta kylmäpäinen suoritus – joukkokolari väritti Madridin F3-kilpailua
- Oliver Solberg voittoon Chilessä, Sami Pajari kavensi MM-johtoa – katso pistetilanne
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- Tuukka Taposen tulevaisuudesta ikävä paljastus – ”Ollaan huonossa tilanteessa”