Yuki Tsunodan painekattila ei vielä porise yli – ”Hän menee jatkuvasti oikeaan suuntaan”
AlphaTaurilla tulokaskauttaan ajavan Yuki Tsunodan alkukaudessa on riittänyt nousuja sekä laskuja.
Kauden ensimmäisessä kilpailussa Bahrainissa japanilaisesta tuli ensimmäinen nousevan auringon maan kuljettaja, joka nappaa avauskisassaan pisteitä. Vahvan alun jälkeen pistepussi ei ole suuremmin täyttynyt ja kasassa on tällä hetkellä yhdeksän pistettä, siinä missä tallikaveri Pierre Gasly on onnistunut keräämään mukavat 39 paunaa.
AlphaTaurin tallipäällikkö Franz Tost ei ole vielä menettänyt kärsivällisyyttään tulokaskuljettajansa kanssa ja kehaisee nuorukaisen kehityskäyrän osoittavan ylöspäin.
– Yuki on parantanut todella hyvin ja oppimisprosessi menee jatkuvasti oikeaan suuntaan, sanoi Tost.
Monet ovat olettaneet Tsunodan oppirahojen maksutilin olleen jo tyhjenemään päin, eikä Red Bullin organisaatio ole liiemmin tunnettu pitkästä pinnasta heikosti menestyneiden kuljettajien kanssa.
Tsunoda on sortunut alkukaudella moniin alokasmaisiin virheisiin, kuten aika-ajojen ensimmäisten osioiden ulosajot Imolassa sekä Ranskassa ja viimeisimmät sokerit pudotettiin pohjalle Itävallan GP:ssä, kun nuori japanilainen keräsi kaksi kertaa viiden sekunnin aikarangaistuksen ylitettyään varikon sisääntulossa valkoiset viivat.
– Et voi olettaa tulokkaan tietävän kaikkia asioita alusta asti. Olen aina sanonut, että tulokaskuljettaja tarvitsee kolme vuotta ymmärtääkseen monimutkaisen F1-maailman, puolustaa Tost Tsunodaa.
– Olen erittäin tyytyväinen Yukiin. Hän väläyttelee fantastisen luonnollista vauhtiaan ja parantaa päivä päivältä. Olen optimistinen ja uskon näkeväni häneltä hyvän toisen puolikkaan kaudesta, kehui tallipäällikkö Tost.
LUE MYÖS:
- Chilen MM-rallin lauantain aikataulu ja tv-lähetykset
- Drift Masters -finaali 2026: Tulokset
- Chilen MM-ralli 2026: Aikataulu, televisiointi ja tilanne
- Sami Pajari iski pohjat Chilen MM-rallissa – nousu kohti kärkeä alkoi!
- Paalupaikka! Tuukka Taposelta supersuoritus Madridissa
- Mercedes vahva Espanjan GP:n harjoituksissa – uusi näyttämö napsi lopulta uhrinsa
- Taas ulosajo! Takamoto Katsutalle karu alku Chilessä – Sami Pajari jäi kauas kärjestä
- Max Verstappen latasi suoran arvion Robin Räikkösestä
- F1-kuski povaa Espanjan GP:stä kaaosta – ”Laittaisin rahani punaisen lipun puolesta”
- MTV: Kalle Rovanperä latasi suorat sanat Sami Pajarin tilanteesta
- IL: Mika Salo laukoi suorat sanat Robin Räikkösen Red Bull -sopimuksesta
- Chilen MM-ralli 2026: Aikataulu, televisiointi ja tilanne
- Kalle Rovanperä julkaisi mystisen videon – unelmaprojekti alkamassa!
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- MTV: Kalle Rovanperä latasi suorat sanat Sami Pajarin tilanteesta
- Chilen MM-rallin torstain aikataulu ja tv-lähetykset
- Drift Masters -finaali 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- MM-rallissa iso käänne – Toyota ja Hyundai nostivat kädet pystyyn
- WRC-tähti etsii uutta tallia – ”Aika alkaa käydä vähiin”
- Chilen MM-rallin perjantain aikataulu ja tv-lähetykset