Lewis Hamilton ei meinannut totella Mercedeksen voiton varmistanutta strategiavalintaa – ”Olin todella ristiriitainen tilanteesta”
Kuva: Getty Images
Lewis Hamilton varmisti kauden kolmannen voittonsa Espanjassa Mercedeksen loistavan strategian ansiosta. Talli päätti pysäyttää brittikuskin toisen kerran tuoreille renkaille, mikä mahdollisti Hamiltonin loistavan kyydin kilpailun loppuhetkillä.
Brittikuljettaja paljasti kuitenkin kilpailun jälkeen, että hän ei ollut varma tallinsa päättämästä taktiikasta. Hamilton oli lähellä laiminlyödä tallinsa ohjeen ja jatkaa radalla Verstappenin perässä.
– Olin todella lähellä ohitusta juuri ennen pysähtystä, joten olin todella ristiriitainen tilanteesta. Mietin, että ”tulenko varikolle vai sivuutanko tallini toiveen ja jatkan radalla”, Hamilton kertoo RaceFans.netin mukaan.
– Luonnollisesti tottelin lopulta talliani, sillä meillä on paljon luottoa toistemme kykyihin. Talli teki uskomatonta työtä tänään joka osa-aluella.
Hamiltonia mietitytti erityisesti se, pystyisikö hän jatkamaan täydellä vauhdilla renkaidensa osalta kilpailun loppuun saakka.
– Olin niin lähellä häntä todella pitkään, en ollut varma kestäisikö renkaani loppuun asti sillä tahdilla. Lopulta sain ne jotenkin kestämään. 20 sekunnin takamatka oli pitkä, mutta lopulta tallin uhkarohkea veto kannatti.
LUE MYÖS:
- Cadillacin johtaja teki kantansa selväksi Valtteri Bottaksesta
- Aikasakko pilasi jättiyllätyksen – Alpine haastaa tuomionsa
- Rangaistus tuli – Cadillacin historian avauspiste romukoppaan
- Charles Leclerc paljasti ulosajoon johtaneet ongelmat – ”En ota syitä niskoilleni”
- George Russellilta katkera tilitys Monacossa – Mika Salo ei niele tallin selitystä
- Rangaistussuma ja punainen lippu sekoittivat Monacon GP:n – Kimi Antonelli loisti kaaoksen keskellä
- Valtteri Bottaksen Monacon GP päättyi keskeytykseen – talli paljasti syyn
- Erno Kostamo loukkaantui vakavasti Mansaarella – huojentava päivitys: ”Välitöntä hengenvaaraa ei enää ole”
- Kimi Antonellilla jälleen iskun paikka – tässä Monacon GP:n lähtöjärjestys
- Epäonninen tilanne – F3-kuski loukkaantui Monacon kolarissa
- Kimi Räikkönen nimesi F1:n parhaan kuljettajan – vastaus tuli välittömästi
- Mika Salolta radikaali väite Viaplaylla: F1-tähti saamassa potkut – Niki Juusela ällistyi: ”Onko toi totta?”
- Jari-Matti Latvala nosti esiin Oliver Solbergin ongelman: ”Sitä on vaikea hyväksyä”
- Monacon F1-harjoituksissa rysähti – Ferrari aloitti vahvasti
- Valtteri Bottakselle avautumassa yllätyssauma? ”Yksi parhaista tilaisuuksista”
- Järkyttävä rallionnettomuus: Kartanlukija menehtyi, kuljettaja taistelee hengestään
- Erikoinen välikohtaus Monacossa – Oscar Piastria ei päästetty F1-varikolle
- Jyväskylän SM-ralliin huippunimiä – mukana myös koomikko Ismo Leikola
- Tuukka Taponen petasi hyvät asetelmat F3-luokan aika-ajoissa
- F1-maailmanmestarilta synkkä arvio ennen Monacon GP:tä: ”Emme ehkä pysty kilpailemaan”