Red Bullilta kisakuljettajan paikalta viime kauden jälkeen lähtöpassit saanut Alex Albon on viihtynyt hyvin DTM-sarjassa.

Albonin viime kausi Red Bullilla oli surkea. Hän jäi MM-sarjassa seitsemänneksi, kun tallikaveri Max Verstappen oli kolmas.

Albon on edelleen Red Bullin reservikuljettaja, mutta päätyökseen hän ajaa Ferrarin autolla AF Corse -tallissa DTM-sarjaa. Kausi alkaa vasta kesäkuussa, mutta thaimaalaiskuski on päässyt jo testailemaan DTM-autoa.

– Olen nauttinut tästä. Ajaminen on täysin erilaista ja ajotyyli on erilainen. Aluksi se vaati paljon opettelua, koska mutkissa ajetaan lihasmuistilla, Albon sanoi Autosportin haastattelussa.

Albon ei sulje pois mahdollista paluuta F1-sarjaan välivuoden jälkeen.

– Paluu on paljon kiinni siitä, miten tämä sujuu. Minulla on edelleen vastuuta (Red Bullilla) simulaattoriajossa, testeissä ja reservikuljettajana. Ne ovat isoja asioita paluuta ajatellen.