Sergio Perez vaatii entisen Renault-pomon kuittaavan tatuointi-vedonlyöntinsä: ”Meidän on etsittävä hänet”

Entinen Renault-pomo, Cyril Abiteboul, lähti ranskalaistallin ohjaimista kauden 2020 päätteeksi, mutta miehellä on edelleen viime kaudella tehty lupaus lunastamatta, muistutti Sergio Perez keskiviikkona F1:n Beyond the Grid-podcastissa.
Abiteboul teki viime kaudella australialaisen tähtikuljettajansa, Daniel Ricciardon, kanssa vedon, jossa mies lupasi hankkia Ricciardon suunnitteleman tatuoinnin, mikäli tämä saavuttaisi kaudella 2020 palkintokorokesijoituksen. Ricciardo sijoittui kolmanneksi sekä Nürburgringissä että Imolassa.
– Hankkiko Cyril ikinä sitä tatuointia?, Perez kysyy Tom Clarksonilta podcastissa.
– Meidän on etsittävä hänet, koska hän on lähtenyt kuvioista. F1-yhteisön pitäisi tehdä asialle jotain ja yrittää saada Cyril takaisin.
[readmore from=abiteboul-cyril]
Haastattelussa Pereziltä kysytään myös haluaisiko hän haastaa Red Bull-päällikkö Christian Hornerin jonkinlaiseen vedonlyöntiin.
– En, mutta luulen, että jossain kohtaa teemme jotain erilaista, meksikolainen toteaa.
Myös Ricciardo itse otti asiaan kantaa aikaisemmin tänä vuonna. Vaikka Abiteboul onkin varikolta poistunut, ja Ricciardo vaihtanut Renault’n McLareniin, mies ei aio vielä unohtaa vedonlyöntiään.
– Tulette ehdottomasti kuulemaan, kun olemme sujut Cyrilin kanssa. Se ei valitettavasti ole vielä tapahtunut, mutta se tulee tapahtumaan. Se tulee tapahtumaan, mies lupaa.
Ota 20 ilmaiskierrosta
Ei omaa rahaa, ei riskiä
- Avaa pelitili Lucky Dinolle.
- Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
- Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.
Luetuimmat
- F1-kuljettajat laitettiin paremmuusjärjestykseen – Valtteri Bottakselle takapakkia viime kaudesta
- Romain Grosjeanilta tylyttää Haas-tallin ratkaisua päivitysten suhteen – ”Minä tiedän liian hyvin tuon tunteen”
- Mika Häkkinen näkee suuren uhkakuvan Red Bullilla – ”Se tapahtui taas”
- Max Verstappen saavutti huiman rajapyykin – näin hollantilainen vertautuu 2000-luvun F1-legendoihin
- Safari-rallin turvamiehet eivät auttaneet kuljettajaa ulos kyljellään olevasta autosta – kuski lähetti terveiset ärräpäiden kera
- Kalle Rovanperälle kauden neljäs voitto legendaarisessa Safari-rallissa – MM-johto kasvoi reilusti