Valtteri Bottas vannoo luottavansa jatkossakin ”rehtiin ajamiseen” päihittääkseen Mercedeksen tallitoverinsa Lewis Hamiltonin F1-sarjan MM-taistelussa.

Toistuvasti hopeasijaan tyytymään joutuneen Bottaksen on kehotettu usein haastamaan seitsenkertaista maailmanmestaria röyhkeämmin ja aggressiivisemmin.

Inspiraatiota on neuvottu hakemaan Keke Rosbergin pojalta Nicolta, joka on viimeisin mestaruuden Hamiltonin käsistä riistänyt kuljettaja.

Saksalainen kaatoi talliparinsa kaudella 2016 ajamalla äärimmäisen ärhäkästi tallin sisäisiä konflikteja kaihtamatta.

Vaikka itsekeskeisempi ja aggressiivisempi ajotapa saattaisikin muille sopia, aikoo suomalainen keskittyä ensi kaudellakin ennen kaikkea tallinsa tavoitteiden palvelemiseen.

– Monet ovat ehdottaneet, että minun tulisi alkaa Nico Rosbergiksi. Minä en kuitenkaan ole Nico Rosberg. Annan mieluummin tekojeni puhua puolestani ja ajaa rehdisti, Bottas vakuutti motorsport-total.com-sivustolle.