Günther Steiner ärähti Haasin kiukuttelevalle varakuljettajalle – ”Olet vain yksi heistä, takaisin jonon perälle”
Kuva: Getty Images
Amerikkalainen Haas-talli joutuu turvautumaan varakuljettajaansa Pietro Fittipaldiin Sakhirin osakilpailussa. Romain Grosjean ei pysty osallistumaan kisaviikonloppuun suuren kolarin seurauksena.
Haasin toinen varakuljettaja Louis Deletraz ei ollut tyytyväinen amerikkalaistallin valintaan. F2-sarjassa ajava sveitsiläinen lähetti passiivis-agressiivisen viestin tallin suuntaan sosiaalisessa mediassa.
– Onne Jackille sekä Williamsille, nuorukainen aloitti. George Russellin paikatessa Lewis Hamiltonia Mercedeksellä, joutui brittitalli turvautumaan omaan varakuljettajaansa Jack Aitkeniin.
– Päätös, mikä tehtiin täysin suoritusten perusteella. On ilo nähdä talli, joka kunnioittaa kuljettajiaan.
Kommentti oli selvästi suunnattu Haasin suuntaan. Tallipäällikkö Günther Steiner ei katsonut sveitsiläisen tunnepurkausta hyvällä.
– En ole puhunut hänelle, mutta huomasin hänen suuttuneen. Eikä hän ole ainoa, moni olisi halunnut sen paikan, Steiner sanoi Grandpx.news-sivustolle.
– Hän on kuitenkin vain yksi varakuljettajista, joten takaisin jonon perälle vain. Pietro ansaitsi sen paikan.
LUE MYÖS:
- Lewis Hamiltonilta varoitus Kimi Antonellille: ”Aion tehdä kaikkeni”
- Kuvat: F1-talli juhlistaa jalkapallon MM-kisoja näyttävällä erikoisvärityksellä
- F1-tallit pääsivät sopuun – moottorisäännöt muuttuvat jo ensi kaudeksi
- F1-kuskeja odottaa tukalat oltavat Barcelonassa
- SuomiF1 Podcast: Onko tässä F1-sarjan tylsin talli? – ”Jää jopa Cadillacin taakse”
- Mika Häkkinen kommentoi Ferrari-tähden tulevaisuutta – tässä on mestarin vinkit: ”Sinun täytyy olla itsekäs”
- Suomalaiskuski palaa USA:n rallicrossradoille – alla F1-autoakin nopeammin kiihtyvä laite
- Mika Häkkisen tytär paljastaa: ”Käyn usein kisoissa ilman isääni”
- Red Bull löysi syyn Max Verstappenin keskeytykselle – ”Ei ollut mitään tehtävissä”
- Valtteri Bottakselle jälleen takaisku – Cadillac-pomolta rohkaiseva viesti
- Robin Räikkönen kerää voittoja Euroopassa – nyt Kimi kommentoi poikansa tulevaisuutta
- Cadillacin johtaja teki kantansa selväksi Valtteri Bottaksesta
- Mika Salolta radikaali väite Viaplaylla: F1-tähti saamassa potkut – Niki Juusela ällistyi: ”Onko toi totta?”
- Rangaistus tuli – Cadillacin historian avauspiste romukoppaan
- Valtteri Bottaksen Monacon GP päättyi keskeytykseen – talli paljasti syyn
- Monacon F1-harjoituksissa rysähti – Ferrari aloitti vahvasti
- Valtteri Bottakselle avautumassa yllätyssauma? ”Yksi parhaista tilaisuuksista”
- Erikoinen välikohtaus Monacossa – Oscar Piastria ei päästetty F1-varikolle
- George Russellilta katkera tilitys Monacossa – Mika Salo ei niele tallin selitystä
- Tuukka Taponen petasi hyvät asetelmat F3-luokan aika-ajoissa