Onko tässä F1-sarjan toiseksi paras moottori? ”Voimanlähteemme ei ole koskaan ollut näin tehokas”
Kuva: Getty Images
Red Bullin sekä Alpha Taurin tulos moottoripainotteisella Bahrainin kilparadalla miellytti tallien moottorivalmistaja Hondaa. Yli sekunnilla viime vuotisista tuloksista parantaneet tallit lähtevät sunnuntain osakilpailuun jokainen kymmenen parhaan joukosta.
Hondan johtaja Toyoharu Tanabe oli todella ylpeä voimanlähteensä suorituksesta lauantain aika-ajossa.
– Olemme todella tyytyväisiä tulokseen. Tämä on toinen kerta tällä kaudella, kun jokainen Hondan moottoria käyttävä auto on päässyt Q3-osioon. Viikonloppu on ollut kokonaisuutena hyvä, japanilainen kertoo As.webille.
– Meidän piti aluksi vaihtaa moottorit Alpha Taureihin, mutta päätimme sitä vastaan. Luulimme jonkun olevan vialla, mutta ongelma selvisi nopeasti. Olemme tyytyväisiä viime viikkojen yhteistyöhömme. Hondan moottori ei ole koskaan ollut näin tehokas.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Palkintopallilla hulvaton moka – Kimi Räikkönen Kiinan GP:n voittajaksi
- Kyynelten sunnuntai moottoriurheilussa – Takamoto Katsuta ja Kimi Antonelli liikuttuivat voittojensa jälkeen
- Japanin GP 2026 – F1 | Aikataulu, tv, tulokset
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- Kimi Antonelli voitti Kiinan GP:n – podiumilla myös pitkästä aikaa tuttu kasvo
- McLarenille katastrofi – molemmat kuskit ulos jo ennen starttia
- Vahvistus: F1-sarja jää pitkälle tauolle
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys
- McLarenille katastrofi – molemmat kuskit ulos jo ennen starttia
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden