Lando Norris lataa täyslaidallisen Portugalin GP:ssä toheloineen F1-kuskin suuntaan – ”Hän ei tunnu oppivan yhtään mistään”
Kuva: Getty Images
Lando Norris ei ollut tyytyväinen Lance Strollin aiheuttamaan kaksikon yhteentörmäykseen Portugalin osakilpailun jälkeen. Kaksikko taisteli pistesijoista, kun Strollin uhkarohkea yritys ohittaa Norris ensimmäiseen mutkaan rajan ulkokautta aiheutti kolarin. Molemmat autot kärsivät vahinkoja.
Kanadalaiselle langetettiin tilanteesta viiden sekunnin aikasakko. Lopulta Stroll jätti kilpailun kesken ja Norris jäi ilman pisteitä. Osuma ei ollut Strollin ainoa viikonloppuna. Kanadalainen kolaroi täysin samassa paikassa Max Verstappenin kanssa perjantain vapaissa harjoituksissa.
McLaren-kuski ei sanojaan säästellyt kilpailun jälkeisessä haastattelussa.
– En ymmärrä mitä hän yritti. Hän meni yhtäkkiä vasemmalle, mikä yllätti minut. Sisäpuolella olisi ollut paljon enemmän tilaa. Sitten olemme rinnakkain ja hän vain kääntyy minua päin, Norris aloittaa.
– Hän ei selvästikkään oppinut perjantaista. Hän ei oikeastaan tunnu ikinä oppivan mistään. Tämmöistä sattuu paljon, joten tästä lähtien yritän vain pysyä poissa hänen tieltään.
– Tulos oli sääli, olisimme taistelleet hyvistä pisteistä, britti päättää.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- IL: Suomalaiskuski aikoo voittaa Max Verstappenin: ”Hän tuo paljon lisähuomiota”
- Kuva: Valtteri Bottas yksityiskoneessa F1-supertähtien kanssa – yksi kuitenkin puuttui
- MM-ralli palaa Skotlantiin – edellisestä kisasta yli 30 vuotta
- SuomiF1 Podcast: F1-kuskin raju kohtelu nousi jälleen esiin – ”Sinä olet ongelma”
- Kipuihin Kiinan GP:n keskeyttänyt Fernando Alonso pitää huumoria yllä: ”Häviämme akkumestaruuskilpailun”
- Max Verstappen raivosi faneille Kiinan GP:n jälkeen – ”Jos pidät tästä, et tiedä lajista mitään”
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Palkintopallilla hulvaton moka – Kimi Räikkönen Kiinan GP:n voittajaksi
- Kyynelten sunnuntai moottoriurheilussa – Takamoto Katsuta ja Kimi Antonelli liikuttuivat voittojensa jälkeen
- Japanin GP 2026 – F1 | Aikataulu, tv, tulokset
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys