Romain Grosjean ei kadu ajamistaan Britanninan GP:ssä – ”Miksi en voisi käyttää tilannetta hyödykseni?”

F1-konkari Romain Grosjean ei kadu puolustusmetodejaan Silverstonessa. Ranskalaiskuskia varoitettiin kahdesti vaarallisesta puolustamisesta. Grosjean liikkui selvästi liian myöhään jarrutustilanteissa, mikä on säännöissä kiellettyä.
Haas-kuljettaja hyväksyy varoituksensa, mutta syyttää sääntöjä siitä, että myöhäisiä liikkeitä ei suoraan kielletä säännöissä. Ranskalainen käytti Max Verstappenia vertailukohtana muistuttaen, että hollantilainen käytti samoja temppuja aiemmin.
– Muutama vuosi sitten yritimme kehittää säännön, joka estäisi jarrutuksen aikana liikkumisen. Max harrasti tätä ennen paljon, mutta sääntöä ei lopulta muokattu, Grosjean selittää Autosportin mukaan.

– Joo, ajoin ehkä liikaa rajoilla tänään, hyväksyn varoitukset, mutta en silti kadu mitän. Yritin tehdä parhaani.
Grosjeanin mielestä hänen puolustuksensa ei ollut niin radikaalia, mitä muut ovat väittäneet.
– Liikuin myöhään, mutta jätin aina yhden auton verran tilaa. Tuomaristo haluaa varmistaa, että myöhäsiä liikkeitä ei tehdä, mikä on oikein. Mutta sääntöä ei luotu Maxin temppujen perusteella, joten ajattelin, että miksi ei?
– Miksi en voisi käyttää tilannetta hyväksi? Emme ole joka viikko näin korkealla sijoituksissa, joten aion tehdä kaikkeni, jotta olisimme saaneet pisteitä.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Sergio Perezin matka haastajasta kritiikin kohteeksi – ”Kurkotti johonkin, joka ei ollut koskaan mahdollista”
- Onko Valtteri Bottaksen F1-paikka vaarassa? Viaplayn F1-asiantuntijat ottivat kantaa
- Valtteri Bottakselta tylyä tekstiä tallinsa suuntaan Espanjan GP:n jälkeen – ”Ehkä he ovat kasanneet jotain väärin”
- Max Verstappen Espanjan GP:n voittoon – onko Mercedes palannut kärkikahinoihin?
- Max Verstappenilta aggressiivista puolustamista Espanjan lähdössä – lauantain sensaatiokuskin kisa pilalla
- George Russellilta ulosajo jo ennen Espanjan GP:n lähtöä – auto vahingoittunut?
- Isoja kaloja perällä ja sateen uhka – tässä Espanjan GP:n lähtöjärjestys
- Kalle Rovanperältä käsittämätön veto Power Stagella – MM-johto kasvoi runsaasti viisaan ajon myötä
- Tässä syy Fernando Alonson huonolle aika-ajolle – ”Toinen sija oli silti mahdollinen”
- EK18: Sardinian MM-rallissa varmistelun makua – Hyundai-kuski joutui keskeyttämään
- Red Bullin uusi autopaljastus aiheuttaa kauhua kilpailijoissa – ”Ei tuota voi kopioida”
- Valtteri Bottas kiistää Mercedeksen George Russellin väitteen – ”Se on paljon haastavampaa”
- EK11: Esapekka Lapilla loppuivat renkaat – Kalle Rovanperä varmistelee jo torjuntavoittoa
- EK10: Esapekka Lapin voittotaisto vaikeutui rengasrikon myötä – Ott Tänak joutui keskeyttämään
- Valtteri Bottakselta tylyä tekstiä tallinsa suuntaan Espanjan GP:n jälkeen – ”Ehkä he ovat kasanneet jotain väärin”
- Onko Valtteri Bottaksen F1-paikka vaarassa? Viaplayn F1-asiantuntijat ottivat kantaa
- Red Bull -pomo tylyttää Sergio Perezin mestaruushaastoa – ”Se on jo ohi, Max ei koskaan nähnyt häntä uhkana”
- Mureneeko Red Bullin mestaritalli sisältäpäin – tallin tekniikkaguru jättää paikkansa välittömästi
- F1-kuljettaja rysäytti kovaa ulos harjoituksissa – sessio keskeytettiin punaisilla lipuilla
- F1-tulokas kurvasi itselleen lisäaikaa: ”Tätä minä haluan nähdä”