Milloin Ferrari voittaa taas F1:ssä? Ex-pomo kommentoi tiukkaa kysymystä – ”Näin syvässä kriisissä on tehtävä valintoja”
Kuva: Getty Images
Ferrarin entinen johtaja Luca di Montezemolo ei usko F1-tallinsa voittavan kisoja enää tällä kaudella. Italialaisen mukaan paluu voittokantaan on saatava aikaiseksi kuitenkin mahdollisimman pian.
Italialaisten F1-ylpeyden rämpiminen voitotta on tehnyt hallaa brändin maineelle. Ferrarin fanit ovat yhdistäneet merkin aina voittamiseen ja väkevään vauhtiin.
Aiemmin maranellolaisyhtiötä johtanut Montezemolo tiedostaa Mattia Binotton ja kumppanien haasteen. Vaikka mies suhtautuukin ex-tallinsa mahdollisuuksiin varovaisen realistisesti, tietää hän laakereillaan lepäämisen olevan mahdoton vaihtoehto.
Ferrarin nykyinen pääjohtaja John Elkann sanoi hiljattain tallinsa voittavan seuraavan kerran todennäköisesti vasta ensi vuonna. Montezemolo ei kuitenkaan halua esittää vastaavaa arviota.
– En pidä päivämäärien asettamisesta. Se ei käy järkeen eikä se ole reilua faneille, joilla on oikeus toivoa nopeampaan paluuseen vireeseen. Ferrarin on tehtävä valintoja näin syvässä kriisissä, italialaiskonkari linjasi Autoweek-julkaisulle.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- IL: Suomalaiskuski aikoo voittaa Max Verstappenin: ”Hän tuo paljon lisähuomiota”
- Kuva: Valtteri Bottas yksityiskoneessa F1-supertähtien kanssa – yksi kuitenkin puuttui
- MM-ralli palaa Skotlantiin – edellisestä kisasta yli 30 vuotta
- SuomiF1 Podcast: F1-kuskin raju kohtelu nousi jälleen esiin – ”Sinä olet ongelma”
- Kipuihin Kiinan GP:n keskeyttänyt Fernando Alonso pitää huumoria yllä: ”Häviämme akkumestaruuskilpailun”
- Max Verstappen raivosi faneille Kiinan GP:n jälkeen – ”Jos pidät tästä, et tiedä lajista mitään”
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Palkintopallilla hulvaton moka – Kimi Räikkönen Kiinan GP:n voittajaksi
- Kyynelten sunnuntai moottoriurheilussa – Takamoto Katsuta ja Kimi Antonelli liikuttuivat voittojensa jälkeen
- Japanin GP 2026 – F1 | Aikataulu, tv, tulokset
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys