Lewis Hamilton halusi muistaa urheilijaa kypärässään – brittiä varoitettiin seurauksista
Kuva: Getty Images
Rasismin vastainen taistelu on ottanut suurta roolia urheilussa ympäri maailmaa. Brittikuljettaja Lewis Hamilton on ollut Formuloiden johtava aktivisti kyseisen taistelun puolesta.
Hän sekä 13 muuta kuljettajaa polvistuivat ennen Itävallan GP:tä viime sunnuntaina osoittaakseen tukensa USA:n viime kuukausien tapahtumille. Polvistumisen aloitti vuonna 2016 amerikkalainen jalkapalloilija Colin Kaepernick. Kaepernick laskeutui USA:n kansallishymnin aikana yhden polven varaan protestoidakseen rauhanomaisesti vähemmistöjen kohtelua, varsinkin poliisin toimesta.
Hamilton paljasti, että hänen oli tarkoitus maalauttaa kypäräänsä tribuutti Kaepernickistä USA:n GP:tä varten, mutta häntä ohjeistettiin ylemmältä taholta sitä vastaan.
Puhuessaan ennen Steiermarkin GP:tä Motorsportille, Hamiltonin mukaan häntä varoitettiin seurauksista kypärään liittyen.
– Minua neuvottiin Yhdysvalloista, joku korkealla arvolla oleva sanoi, että nyt ei olisi oikea aika sille, Hamilton kommentoi. Hän varoitteli seurauksista, joten lopulta en pitänyt sitä kypärää.
– En muista ketkä siinä olivat mukana, ei sillä ole väliä. Minulla on edelleen se kypärä tallella, minkä tein Colinille. Puhuin siitä hänen kanssaan ja hän oli todella kannustava. Olen kiitollinen, että sain polvistua viime viikolla, hän (Kaepernick) kuitenkin oli se, kuka tämän aloitti.
Hamilton ei ole varma aikooko hän polvistua tulevaisuudessa ennen kilpailuja, mutta britti painottaa keskustelun jatkamista liikkeen jälkeenkin.
– Meillä ei taida olla samanlaista tilaisuutta tänä viikonloppuna ennen kansallishymniä. Minusta oli rohkaisevaa nähdä yksi talli osallistumassa protestiin, se taisi olla Red Bull. He polvistuivat yhden auton ympärillä, mikä oli minusta hienoa.
– Jos meillä on aikaa, minä ja tallini voisimme tehdä jotakin. Kyse on vain ajasta, sitä ei ole paljoa ennen kilpailua. Mutta tärkeää on käyttää tilaisuus hyväksi, ja käyttää tätä hetkeä levittääksemme tietoa tilanteesta, ja yrittää saada aikaan muutosta. Se ei tapahdu hetkessä.
Kaikki 20 kuljettajaa pitivät päällänsä ”End Racism” -paitoja ennen viime sunnuntain kilpailua.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Palkintopallilla hulvaton moka – Kimi Räikkönen Kiinan GP:n voittajaksi
- Kyynelten sunnuntai moottoriurheilussa – Takamoto Katsuta ja Kimi Antonelli liikuttuivat voittojensa jälkeen
- Japanin GP 2026 – F1 | Aikataulu, tv, tulokset
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- Kimi Antonelli voitti Kiinan GP:n – podiumilla myös pitkästä aikaa tuttu kasvo
- McLarenille katastrofi – molemmat kuskit ulos jo ennen starttia
- Vahvistus: F1-sarja jää pitkälle tauolle
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden
- Valtteri Bottakselle hälyyttäviä uutisia Kiinan sprintin aika-ajoissa – Mercedes dominoi ratatapahtumia