Ferrarin tallipäällikkö Mattia Binotto on pettynyt siihen, ettei heidän autonsa suorituskyky vastannut odotuksia tänä vuonna.

Vielä ennen vasta päättyneen formulakauden alkua Ferrarin laitteisto näytti koko varikon väkevimmältä. Punaisten kilpurien suoravauhti oli jo Barcelonan testeissä aivan omaa luokkaansa.

Kauden edetessä edes Ferrarin suoraedustakaan ei ollut kuitenkaan juurikaan apua taistelussa Mercedestä vastaan. Italialaistekniikka ei riittänyt tälläkään kertaa mestaruuteen.

Ferrari-johtaja myönsi teknisen pettymyksen tuntuneen raskaalta vuoden mittaan.

– Valitettavasti meillä ei ollut vieläkään nopeinta autoa, mikä tuli selväksi kisoissa. On totta, että olisimme voineet voittaa monia kisoja. Voittaakseen mestaruuden tarvitsee kuitenkin nopeimman ja luotettavimman auton. Meillä ei ollut kumpaakaan, Binotto surkutteli Auto Motor und Sportin haastattelussa.

– Meidän on suljettava ero ja se on tehtävissä. Ymmärsimme SF90:n tasapainoa jo paljon paremmin Singaporessa, mikä oli tärkeää meille mutkien parantamisen kannalta, italialainen kertoi.