Sebastian Vettel hehkuttaa Suzukan F1-kisan erityistä muuttujaa – ”Monimutkainen, mutta kiehtova”
Kuva: Getty Images
Ferrarin tähtipilotti Sebastian Vettel pitää erityisen paljon Suzukan osakilpailusta arvaamattomien sääolosuhteiden ja vauhdikkaan radan vuoksi.
F1-sirkuksen seuraava etappi Japanin GP on nelinkertaiselle saksalaismestarille yksi kauden kohokohdista.
Vettel on aina pitänyt Suzukan moottoriradasta, joka tarjoaa hänelle suorastaan lapsenomaista riemua.
– Suzuka on varmaankin koko kauden lempiratani. Se on aina rata sarjassa, jossa on kahdeksikkomainen muotoilu. Se muistuttaa minua tietyin tavoin radoista, joilla leikimme ollessani pieni lapsi, Ferrari-kuski intoili GP Blogin mukaan.
[readmore from=”japanin gp”]
Lapsuuden muistoistaan huolimatta Vettel ei pidä kilvanajoa Suzukassa leikin asiana.
Sääolosuhteet tuovat Japanin osakilpailuun aina ennustamattoman elementin. Nytkin maahan on uumoiltu iskevän taifuuni, joka saattaa jopa uhata kisan järjestämistä.
– Viimeisenä, muttei vähimpänä sää on Suzukassa aina arvaamaton. Se tarkoittaa sitä, että kisassa voi sattua mitä tahansa. Se tekee siitä erityisen monimutkaisen, mutta myös kiehtovan kisan, Vettel tunnelmoi.
Lähde: GP Blog
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Palkintopallilla hulvaton moka – Kimi Räikkönen Kiinan GP:n voittajaksi
- Kyynelten sunnuntai moottoriurheilussa – Takamoto Katsuta ja Kimi Antonelli liikuttuivat voittojensa jälkeen
- Japanin GP 2026 – F1 | Aikataulu, tv, tulokset
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- Kimi Antonelli voitti Kiinan GP:n – podiumilla myös pitkästä aikaa tuttu kasvo
- McLarenille katastrofi – molemmat kuskit ulos jo ennen starttia
- Vahvistus: F1-sarja jää pitkälle tauolle
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden
- Valtteri Bottakselle hälyyttäviä uutisia Kiinan sprintin aika-ajoissa – Mercedes dominoi ratatapahtumia