Jälleen yksi ulina-aihe voidaan ruksia yli – formulakuskien uusi pääsuoja läpäisi yhden tärkeimmistä kriteereistä
Kuva: Getty Images
IndyCar-sarjan tulevalla kaudella käyttöön ottama Aeroscreen toimii myös sadeolosuhteissa.
Sarja on jatkanut uuden suojakuvun testaamista tällä viikolla onnistuneiden avaustestien päätteeksi. Testi onnistui, formula-autot kokemassa massiivisen muutoksen
Kuljettajat antoivat kuskeille täydellisen suojan pieniltäkin osilta antavalle Aeroscreenille ylistävää palautetta avaustestien jälkeen, mutta skeptikot tai muutosta vastustavat löysivät edelleen argumentteja laitetta vastaan.
Yksi suurimmista epäilyksen kohteista asetettiin laitteen toimintaan sateella. Faneja ”huoletti” kuljettajien näkökyky sadeolosuhteissa, Aeroscreenissä kun ei ole tuulilasinpyyhkijöitä.
Laitteen suunnitelleiden insinöörien asiaa rauhoitelleet puheet kaikuivat kuuroille korville, mutta kuljettajien kohdatessa ensimmäistä kertaa sateen saatiin asiasta konkreettista todistetta, joka tukkii toivottavasti viimeistenkin epäilijöiden suut.
– Vesi poistui paremmin Aeroscreenistä kuin kypäristämme. Itse asiassa se toimi paremmin kuin vanha suojaton malli, sillä screenin muodon ansiosta vesi katoaa näkökentästä nopeammin kuin kypärän visiiristä.
Tästä syystä Aeroscreeniä halutaan: Karmeassa onnettomuudessa menehtynyt entinen F1-kuski oli joukkorahoituksen pioneeri – raivasi itselleen ajopaikan myymällä osuuksia itsestään
LUE MYÖS:
- Bahrainin GP 2026 – F1: Tulokset
- MM-ralli 2026: Kuskien ja valmistajien pisteet
- Sami Pajari antoi kaikkensa – hieno MM-kausi päättyi pronssiin: ”Olen ollut onnekas”
- Rallin maailmanmestaruus ratkesi – näin kommentoi Kalle Rovanperä
- Näitkö tätä? Näin Elfyn Evans reagoi Oliver Solbergin ulosajoon
- MTV: Oliver Solbergilta sydäntäsärkevä tilitys – maailmanmestaruus lipesi käsistä
- Käsittämätön loppuratkaisu! Maailmanmestaruus karkasi Oliver Solbergilta viimeisillä metreillä
- Rallin maailmanmestaruus ratkeaa viimeisellä erikoiskokeella – tässä hurja lähtötilanne
- Sardinian MM-ralli 2026: Tulokset
- Bahrainin GP: Max Verstappen hurjan kilpailun voittoon – George Russell keskeytti dramaattisesti
- Sardinian MM-ralli 2026: Tulokset
- Esapekka Lapilta iso ilmoitus – ”Onko kukaan kiinnostunut?”
- Katso video: Kalle Rovanperä testasi Toyotan uutta WRC27-autoa!
- Valtteri Bottas: F1-uran jatko vaakalaudalla?
- MM-rallin aikataulu tänään – tv-lähetykset ja erikoiskokeet
- Tuukka Taponen: formulasopimus!
- Maailmanmestaruus ratkeaa – katso täältä MM-rallin päätöspäivän aikataulu
- Yksi sivu sulkeutui – Sami Pajarille ja Marko Salmiselle iso kunnia
- Sardinian rallin testierikoiskokeella tapahtuu – Sami Pajari huolestui heti
- Uusi WRC27-auto vakuutti heti testeissä – katso video