Formulatallin pomo menehtyi viikonloppuna – talli juhli voittoa hetkeä aiemmin
Formula 2 -sarjassa kilpailevalle DAMS-tallille Unkarin kisaviikonloppu tarjosi paitsi ilon, myös suuren surun tunteita.
Tallin perustaja Jean-Paul Driot menehtyi pitkäaikaisen sairauden uuvuttamana 68-vuotiaana sunnuntaina. Edellisenä päivänä tallin kuljettaja Nicholas Latifi oli ajanut voittoon Formula 2 -sarjan kilpailussa. Sergio Sette Camara täydensi tallin kunnianosoitusta perustajalleen ajamalla sunnuntain kilpailussa kolmanneksi.
DAMS on tuttu nimi moottoriurheilun ystäville lukuisista sarjoista. Formula 2:n ja sen edeltäjän GP2:n lisäksi talli on mukana myös Formula E -sarjassa. Lisäksi talli on kahminut menestystä takavuosina myös Formula 3000 -sarjassa.
Menestystä on siunaantunut. Talli on juhlinut vuosien saatossa 13 kertaa kuljettajan ja 12 kertaa valmistajan sarjan voittoa eri luokissa.
We are sad to announce that DAMS founder and team owner Jean-Paul Driot has passed away.
dams.fr/en/team-statem…
dams.fr/en/team-statem…
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Palkintopallilla hulvaton moka – Kimi Räikkönen Kiinan GP:n voittajaksi
- Kyynelten sunnuntai moottoriurheilussa – Takamoto Katsuta ja Kimi Antonelli liikuttuivat voittojensa jälkeen
- Japanin GP 2026 – F1 | Aikataulu, tv, tulokset
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- Kimi Antonelli voitti Kiinan GP:n – podiumilla myös pitkästä aikaa tuttu kasvo
- McLarenille katastrofi – molemmat kuskit ulos jo ennen starttia
- Vahvistus: F1-sarja jää pitkälle tauolle
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden
- Valtteri Bottakselle hälyyttäviä uutisia Kiinan sprintin aika-ajoissa – Mercedes dominoi ratatapahtumia
- Carlos Sainz nosti esiin huolen F1:n uusista säännöistä: ”Tuntui todella vaaralliselta”
