Mika Häkkiselle hurja tunnustus SuomiF1:n haastattelussa: ”Nopein kaikista näkemistäni kuljettajista”
Kuva: Getty Images
SuomiF1-sivuston haastattelema Matt Bishop oppi tuntemaan erittäin hyvin Mika Häkkisen. Brittitoimittaja arvostaa kaksinkertaisen maailmanmestarin erittäin korkealle omissa kirjoissaan.
Lue aiempi osa Bishopin haastattelusta täältä. Jutussa käydään muun muassa läpi miehen uraa formulavarikolla sekä nykyistä tehtävää W Seriesissä.
Häkkinen ja Bishop aloittivat F1-maailmassa samoihin aikoihin, 1990-luvun alussa. Molempien tie vei omassa työympäristössä ylöspäin, kun Häkkisestä kuoriutui McLarenin ratissa maailmanmestari, Bishopin raportoidessa lentävän suomalaisen suorituksia F1 Racingin päätoimittajana.
Mika on minun papereissani nopein kuljettaja, jonka olen koskaan nähnyt. – Matt BishopBishop kertoi haastattelun aiemmassa osassa hänen ja Häkkisen välille syntyneestä syvästä luottamuksesta. Vaikka Bishop sai seurata läheltä esimerkiksi Michael Schumacherin, Fernando Alonson, Kimi Räikkösen ja Lewis Hamiltonin kaltaisia tähtiä, nostaa hän Häkkisen silti heitä paremmaksi yhdessä F1-kuskin tärkeimmistä ominaisuuksista. – Mika on minun papereissani nopein kuljettaja, jonka olen koskaan nähnyt. En halua lähteä väittelemään siitä, onko hän historian paras kuljettaja, mutta raa’assa nopeudessa mitattuna aika-ajovireinen Mika oli nopein kaikista, Bishop täräyttää. Häkkisen aikakaudella tallit ja kuskit repivät aika-ajoissa autoistaan irti kaikki suorituskyvyn rippeet. Bishop koki Häkkisen olleen juuri tässä leikissä kovin koskaan näkemänsä kuljettaja. Tuohon aikaan F1:ssä oli puhtaasti kyse Häkkisestä ja Schumacherista. Häkkinen oli yksi harvoista saksalaisen lyömään kyenneistä, ja jopa Schumi itse arvosti suomalaiskuljettajan kovimmaksi vastustajakseen. Bishop antaa hyvän esimerkin Häkkisen häikäisevästä kyvykkyydestä auton ratissa.
”Saatuaan käsiinsä voittoihin kykenevän auton ei Mikalle löytynyt enää pysäyttäjää. Hän nousi aivan uudelle tasolle vauhdin suhteen.”– Martin Brundle ajoi molempien tallikaverina, Schumacherin kanssa Benettonille 1992 ja Häkkisen McLarenilla 1994. Martin ei ollut itsekään mikään turha kuljettaja, olihan hän urheiluautojen maailmanmestari, Le Mans -voittaja ja pitkän ja komean uran itsekin formula ykkösissä tehnyt kuljettaja. Silti hän ihmetteli minulle usein näistä kahdesta juuri Mikan eroa itseensä. Hän ei voinut olla ällistelemättä joitakin telemetrian paljastamia Mikan ajosuorituksia. Juttu jatkuu kuvan jälkeen


LUE MYÖS:
- Chilen MM-ralli 2026: Lopputulokset
- Espanjan GP 2026 – F1 Madrid: Tulokset ja uutiset
- Oliver Solberg voittoon Chilessä, Sami Pajari kavensi MM-johtoa – katso pistetilanne
- Hurjaa draamaa Chilessä! Elfyn Evans putosi – Sami Pajarin mestaruushaaveet elävät
- Kimi Antonelli onnekas Madridissa – Lando Norrisilta ryöstettiin voitto
- Se on siinä! Tuukka Taposelta mestarillinen näytös Madridissa
- Chilen rallin sunnuntain aikataulu ja tv-lähetykset
- Drift Masters -finaali 2026: Tulokset
- Tuukka Taposelta kylmäpäinen suoritus – joukkokolari väritti Madridin F3-kilpailua
- Lando Norrisilta uskomaton temppu – paalusta muodostui mieletön vääntö
- IL: Mika Salo laukoi suorat sanat Robin Räikkösen Red Bull -sopimuksesta
- Chilen MM-ralli 2026: Lopputulokset
- MTV: Kalle Rovanperä latasi suorat sanat Sami Pajarin tilanteesta
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- Chilen rallin sunnuntain aikataulu ja tv-lähetykset
- Max Verstappen latasi suoran arvion Robin Räikkösestä
- Chilen MM-rallin lauantain aikataulu ja tv-lähetykset
- Drift Masters -finaali 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Chilen MM-rallin torstain aikataulu ja tv-lähetykset
- WRC-tähti etsii uutta tallia – ”Aika alkaa käydä vähiin”