McLaren hankki riveihinsä uuden NFL-taustaisen pomon – ottaa hoidolleen merkittävän vastuun
Kuva: Getty Images
McLarenin F1-talli on palkannut bisneskonkari Mark Wallerin uudeksi myynti- ja markkinointipäällikökseen.
Waller on toiminut aiemmin jo 25 vuotta kestäneellä urallaan muun muassa amerikkalaisen jalkapallon kärkiliigan NFL:n johtoportaassa.
F1-tallin toimitusjohtajan Zak Brownin mukaan Waller haluttiinkin mukaan juuri vankan kokemuksensa ja monipuolisen asiantuntemuksensa vuoksi.
– Markin hankkiminen tähän uuteen rooliin on taas yksi tärkeä askel pitkän tähtäimen suunnitelmassamme. Olen todella tyytyväinen, että Markin taustalla ja asemalla varustettu henkilö on päättänyt tulla McLarenille, tallipomo ylisti McLarenin tiedotteessa.
– Hänen energiansa, osaamisensa ja mielikuvituksensa tulee vaikuttamaan McLarenin kykyyn pysyä kaupallisen ja markkinoinnillisen kentän eturivissä. Ei pelkästään Formula 1:ssä vaan myös urheilussa, lifestyle-kentällä sekä teknologian alueella, Brown hehkutti.
McLaren ryhtyy yhteistyöhön autourheilun jättiläisen kanssa – ”Suosio kasvanut dramaattisesti”
Waller kehui itsekin olevansa uudesta pestistään innoissaan. McLarenin visio vakuutti markkinointivelhon toden teolla.
– McLarenin nimi on yksi urheilun voimakkaimmista brändeistä, joka on syvällä inhimillisissä, teknologisissa, innovatiivisissa ja luovissa hankkeissa. Tämä oli tilaisuus, jota en voinut sivuuttaa. Odotan innolla talliin liittymistä.
McLarenin F1-tallin kuljettaja eroaa tallista – asema kuskikokoonpanossa ei miellyttänyt
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Max Verstappenille iso kolaus mestaruustaistossa – Mercedes-nuorukainen säväytti sprintin aika-ajossa
- HS: Kalle Rovanperä yllätti Valtteri Bottaksen – varoituksen sana rallin supertähdelle
- Tallia vastustaneelle F1-nuorukaiselle jatkosopimus
- Kalle Rovanperällä synkkä päivä – näin suomalainen kommentoi tilannettaan
- Ott Tänakilta iso paljastus – päätös ensi kauden suhteen selvillä
- Oliko se sitten siinä? Esapekka Lapilta suoraa puhetta tulevaisuudestaan
- Kalle Rovanperä saamassa F1-tason vastustajan Super Formuloihin
- F1-sarjan mestaruustaisto jatkuu legendaarisella Interlagosin radalla – tässä Brasilian GP:n lähetysajat
- Sähköformuloihin uudet ja huipputehokkaat 800 hevosvoiman autot
- Ott Tänakista liikkuu hurja huhu – IL: Näin kommentoi Jari-Matti Latvala
- Japanin MM-ralli 2025: Ohjelma, aikataulu, tv-lähetykset ja osallistujat
- Ott Tänakilta iso paljastus – päätös ensi kauden suhteen selvillä
- Ott Tänakista liikkuu hurja huhu – IL: Näin kommentoi Jari-Matti Latvala
- F1-sarjassa pohditaan isoa muutosta – tavoitteena viihdearvon parantaminen
- Kalle Rovanperä saamassa F1-tason vastustajan Super Formuloihin
- Oliko se sitten siinä? Esapekka Lapilta suoraa puhetta tulevaisuudestaan
- Red Bull -flopilta melkoista puhetta: ”Kierrosaikani ovat lähellä Maxia”
- F1-sarjan mestaruustaisto jatkuu legendaarisella Interlagosin radalla – tässä Brasilian GP:n lähetysajat
- Valtteri Bottas avaa Lewis Hamiltonin vaikeuksia – uskoo vanhan mestarin nousuun
- Sergio Perez tekee paluun – lupaa yllätystä