Kimi Räikkönen teki aloittelijan virheen – F1-sarja muisteli kolaria, johon saattoi kaatua maailmanmestaruus
Kuva: Getty Images
F1-sarja on muistellut takavuosien tapahtumia Espanjan GP:n historiasta. Kimi Räikkösen lyhyeksi jäänyt kauden 2003 osakilpailu harmittaa edelleen.
McLaren-kuski Räikkönen hävisi maailmanmestaruuden kauden päätteeksi Ferrarin Michael Schumacherille vain kahdella pisteellä. Vain yhden voiton vastapainoksi Räikkönen napsi kauden aikana peräti 10 palkintopallipaikkaa, joista seitsemän oli kakkossijoja. Schumacher ajoi kuusi voittoa uransa kuudennen MM-tittelin tuoneella kaudella.
Espanjan GP:n kisasivumme – TV-lähetysajat, tulokset, uutiset, tilastot, historia
Pieni piste-ero on hedelmällistä kasvuperää jossitteluille. Jos jokin tulos olisi ollut hivenenkään parempi suomalaiskuskin kannalta, olisi hänestä voitu kruunata historian nuorin maailmanmestari.
Tällaisia kisoja on paljon. Yleisesti Räikkösen manataan menettäneen MM-tittelin Mercedeksen moottoreiden epäluotettavuuteen. Nürburgringillä V10 sanoi sopimuksensa irti Räikkösen ajaessa ylivoimaisessa johtoasemassa. Hockenheimissa Räikkönen joutui puolestaan teilatuksi ulos avausmutkassa täysin vailla miehen omaa syytä.
[readmore from=”historia”]
Sen sijaan Barcelonassa alkukaudesta nähdyssä keskeytyksessä Räikkönen saa katsoa peiliin.
Suomalainen joutui takariviin aika-ajoissa tapahtuneen ajovirheen seurauksena. Sunnuntain startissa McLaren ehti edetä vain 30 metriä, ennen kuin Räikkönen rysäytti Jaguarin Antonio Pizzonian perään.
Räikköstä on syytä soimata tilanteesta, sillä kaikki tapahtui todella nopeasti. Vanhan starttiviisauden muistaminen olisi kuitenkin pelastanut: jos startissa jossain on epäilyttävän houkutteleva aukko, ei sinne pidä missään nimessä ajaa.
Edellä startanneen Minardin väistöliikkeen oikein lukemalla Räikkönen olisi välttänyt Jaguarin peräpäähän rysäyttämisen. Jos McLaren olisi selvinnyt startista läpi puhtaasti, olisiko nousu pisteille ollut mahdollista?
Tämä menee samaan jossittelu-kategoriaan kun Nürburgringin ja Hockenheimin epäonnen hetket.
TOIMITTAJAN MIELIPIDE: ”Maailmanmestaruuden voittaa aina kauden paras kuljettaja”. Tämän fraasiin allekirjoitan täysin, eikä jossittelu ole siksi mielestäni kovinkaan hedelmällistä.
MM-sarjassa etsitään kauden parasta kuljettajaa, ja siksi yksittäiset takaiskut pitää vain hyväksyä. Se kuka on kauden päätteeksi kerännyt eniten MM-pisteitä, on mestaruutensa ansainnut.
Harvapa muistaa myös Schumacherin menettäneen ison tukun pisteitä kauden aikana. Tämä ei ole mitenkään pois mahtavasti ajaneelta Räikköseltä, vaan muistutus siitä, ettei hän ole ainoa epäonnen lähettiläs formulamaailmassa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ex-kuski uskoo Valtteri Bottaksen olevan Cadillacin ykköstykki: ”Paremmin valmistautunut”
- Alex Albon arvioi: Lewis Hamiltonin ajotyyli sopii uusiin F1-autoihin
- Kenian MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja televisiointi
- F1-testien analyysi – tässä kierroskunkut ja nopeimmat ajat
- F1-fanin uusi vakiovaruste – tässä on SuomiF1 Podcast
- F1-talvitestit: Ferrarilla vaikuttaa olevan ainakin yksi ylivoimainen ase käytössään
- F1-talli jo kriisin partaalla – uusi auto jatkuvasti radan varressa
- Ferrari kohahdutti F1-testeissä – Aston Martinilla perustavanlaatuisia ongelmia
- Mercedes-pomo Toto Wolffilta täysi romahdus lehdistötilaisuudessa – ”Kohta nimeni löytyy Epstein-asiakirjoista”
- Ferrari esitteli mielettömän innovaation talvitesteissä – takasiipi ylösalaisin
- F1-talli jo kriisin partaalla – uusi auto jatkuvasti radan varressa
- Mercedes-pomo Toto Wolffilta täysi romahdus lehdistötilaisuudessa – ”Kohta nimeni löytyy Epstein-asiakirjoista”
- Ferrari esitteli mielettömän innovaation talvitesteissä – takasiipi ylösalaisin
- F1-talvitestit: Ferrarilla vaikuttaa olevan ainakin yksi ylivoimainen ase käytössään
- F1-testien analyysi – tässä kierroskunkut ja nopeimmat ajat
- Mercedes-moottorin laillisuus edelleen kyseenalainen – säännöt saattaa muuttua kesken kauden
- Cadillacin tallipäällikkö hehkuttaa Valtteri Bottasta ja Sergio Pereziä: “Tätä haluamme kuljettajiltamme”
- Ferrari säväytti F1-testeissä – tallin uusi päivitys toi kovan kärkiajan
- Valtteri Bottaksen aloitus uuteen testiviikkoon kertoo karua faktaa – tekniset murheet kiusasivat talleja
- Ferrari kohahdutti F1-testeissä – Aston Martinilla perustavanlaatuisia ongelmia