Varmistus pitkään huhutulle siirrolle: McLaren-kuski jättää Formula 1:n – siirtyy uuteen sarjaan
Kuva: Getty Images
McLarenin F1-tallin kuski Stoffel Vandoorne jättää F1-sarjan. Belgialaiskuljettaja siirtyy Formula E -sarjaan Mercedeksen sisartallin HWA:n riveihin.
Vandoornen on huhuttu jo pitkään olevan lähtötelineissä McLarenilla. Vaikka miestä on kehuttu lahjakkaaksi kuskiksi, on hänen kautensa ollut tulosten valossa valitettavan heikko.
Belgialainen ei ole yltänyt keskikastin kärkikahinoihin alkukauden jälkeen kertaakaan. Myöskään aika-ajoissa Vandoorne ei ole onnistunut juuri haastamaan myöskin F1-sarjan jättävää tallitoveriaan Fernando Alonsoa.
Vandoorne ottaa ilolla vastaan täysin uuden ympäristön sähköformuloiden parissa. McLaren-kuski oli myös innoissaan mahdollisuudesta ajaa brittikonkari Gary Paffettin rinnalla.
– Olen otettu siitä, että HWA halusi minut mukaan Formula E -ohjelmaansa. Hienoa on päästä myös työskentelemään kokeneen Paffettin kanssa. Pystymme varmasti hyötymään toisistamme ensi kaudella, belgialainen intoili HWA:n tiedotteessa.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- IL: Suomalaiskuski aikoo voittaa Max Verstappenin: ”Hän tuo paljon lisähuomiota”
- Kuva: Valtteri Bottas yksityiskoneessa F1-supertähtien kanssa – yksi kuitenkin puuttui
- MM-ralli palaa Skotlantiin – edellisestä kisasta yli 30 vuotta
- SuomiF1 Podcast: F1-kuskin raju kohtelu nousi jälleen esiin – ”Sinä olet ongelma”
- Kipuihin Kiinan GP:n keskeyttänyt Fernando Alonso pitää huumoria yllä: ”Häviämme akkumestaruuskilpailun”
- Max Verstappen raivosi faneille Kiinan GP:n jälkeen – ”Jos pidät tästä, et tiedä lajista mitään”
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Palkintopallilla hulvaton moka – Kimi Räikkönen Kiinan GP:n voittajaksi
- Kyynelten sunnuntai moottoriurheilussa – Takamoto Katsuta ja Kimi Antonelli liikuttuivat voittojensa jälkeen
- Japanin GP 2026 – F1 | Aikataulu, tv, tulokset
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys