Kilpailevan F1-tallin pomo puolusti Mercedeksen kohuttua tallimääräystä Valtteri Bottakselle
Kuva: Getty Images
Force Indian tallipäällikön Otmar Szafnauerin mielestä Mercedes teki oikean päätöksen käskiessään Valtteri Bottasta päästämään tallitoverinsa Lewis Hamiltonin ohitseen Venäjän osakilpailussa.
Vaikka paalulta startannut Bottas oli mainiossa voittoasemassa Sotshin kisan loppupuolella sunnuntaina, päätti Mercedes päästää renkaidensa kunnon kanssa tuskailleen Hamiltonin suomalaisen ohi.
Tavoitteena oli vahvistaa Hamiltonin mestaruusjohtoa ja välttää se riski, että päähaastaja Sebastian Vettel olisi kaahannut Ferrarillaan kakkossijalle.
Mercedeksen tallipomo Toto Wolff sai ratkaisustaan roimasti kritiikkiä niin fanien kuin mediankin suunnalta. Itävaltalaiskonkarin vetoa pidettiin epäreiluna ja tarpeettomana.
Saksalaistallin kanssa moottoriyhteistyötä tekevän Force Indian johtomiehellä riitti kuitenkin ymmärrystä kollegalleen.
– Mielestäni hän teki oikean valinnan. Olisin tehnyt täysin samoin, sillä koskaan ei tiedä mitä huominen tuo tullessaan. Sitä saattaisi helpostikin sattua jonkinlainen vika, tai tehojen katoaminen autossa. Sitten 25 pistettä olisivat mennyttä, Szafnauer muistutti Racefansin haastattelussa.
Tallipomon mukaan kisastrategioissa on aina otettava huomioon tuntemattomien muuttujien luomat riskit. Mercedes taistelee Hamiltonin kuljettajien mestaruuden lisäksi myös valmistajien kruunusta.
– Joku saattaisi kolaroida sinut ulos kisasta jo lähdössä. Luultavasti ei, mutta se on aina mahdollista vielä näiden viiden kisan aikana. Jos et pääse maaliin kahdessa niistä, mestaruustaistelu on taas auki. Kaikki mahdollisuudet varmistaa kummankin mestaruuden voitto on siis käytettävä, Force India -jehu korosti.
Lähde: Racefans
LUE MYÖS:
- Tätä ei ihan joka päivä näe! Max Verstappen teki 100 ohitusta 35 minuutissa – katso video
- Sami Pajarin mestaruushaaveille jättimäinen takaisku – päätöskisa peruttiin
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- Vahva näyttö! Suomalaislupaus lähellä pohja-aikaa F1 Academyn testeissä
- Ensi kauden F1-kalenterin erikoinen päätös suututti fanit – ”Suurin vitsi ikinä”
- Tässä se on! F1-kauden 2027 kisakalenteri julki
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Pawel Korpulinski Drift Mastersin mestariksi kotiyleisön edessä – katso lopullinen pistetilanne
- Red Bullilta takaraja Isack Hadjarille – Liam Lawson odottaa ratkaisua
- Juha Rytkönen teki huiman nousun EM-hopealle – ”En olisi uskonut”
- Chilen MM-ralli 2026: Lopputulokset
- Chilen rallin sunnuntain aikataulu ja tv-lähetykset
- Tuukka Taposelta kylmäpäinen suoritus – joukkokolari väritti Madridin F3-kilpailua
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Oliver Solberg voittoon Chilessä, Sami Pajari kavensi MM-johtoa – katso pistetilanne
- Drift Masters -finaali 2026: Lopputulokset
- Tuukka Taposen tulevaisuudesta ikävä paljastus – ”Ollaan huonossa tilanteessa”
- Hurjaa draamaa Chilessä! Elfyn Evans putosi – Sami Pajarin mestaruushaaveet elävät
- Pawel Korpulinski Drift Mastersin mestariksi kotiyleisön edessä – katso lopullinen pistetilanne