Suomalaisfanit ovat puhuneet: Tässä on sopivan kokoinen F1-kisakalenteri – eroava mielipide muusta maailmasta

Suomalaiset F1-fanit ovat valmiita näkemään entistä enemmän kilvanajoa. Äänestyksen tulos eroaa merkittävästi muun maailman mielipiteestä.
Äänestys toteutettiin Moottoriurheilun Olohuoneessa, suomalaisten F1-fanien ykkösryhmässä Facebookissa. Jos et ole vielä liittynyt sinne, hyppää mukaan asiantuntevaan keskustelurinkiin tästä.
Liity Moottoriurheilun Olohuoneeseen!
”25 kisaa tai enemmän” oli yleisön suosikki, se sai peräti 98 ääntä. Toiseksi eniten ääniä sai vaihtoehto ”21-24 kisaa”, 64 kappaletta.
Tällä kaudella sarjassa kisataan ennätysmäiset 21 osakilpailua, joten sarjan lisäkasvulle on tilausta suomalaiskodeissa.
18-20 kisaa sai 33 ääntä, 15-17 kisaa 4 ääntä ja alle 15 kisaa yhden äänen.
Kontrasti muuhun maailmaan on melkoinen.
Autosport teetätti lukijoillaan samanlaisen kyselyn Twitterissä. Siellä 39 % äänistä meni 18-20 kilpailulle ja 20 % 15-17 kilpailun kaudella. Yli 23 kisan kisan mittaista kautta toivoi vain 18 % äänensä jättäneistä.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Valtteri Bottas fiilistelee uutta haastetta: ”Uskomattoman spesiaalia”
- Se on siinä! Valtteri Bottas palaa F1-kisakuljettajaksi
- Valtteri Bottas hylkäsi F1-tallin tarjouksen
- Näin näet Paraguayn MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Uusista F1-autoista hurja ennustus – suorilla jopa 400 kilometriä tunnissa?
- Useat lähteet: Valtteri Bottas allekirjoittanut F1-sopimuksen
- Ford ottamassa odotettua suurempaa roolia Red Bullilla
- Ferrari-pomo Lewis Hamiltonista: ”Liioittelee ongelmiaan”
- Huhupuheet romukoppaan – Max Verstappenilta selkeä viesti Mercedeksen suuntaan
- Muistatko Kimi Räikkösen kaikkien aikojen avauskierroksen? Tuttu vauhtivuoristorata hamuaa takaisin F1-kalenteriin
- Valtteri Bottas hylkäsi F1-tallin tarjouksen
- Uusista F1-autoista hurja ennustus – suorilla jopa 400 kilometriä tunnissa?
- Se on siinä! Valtteri Bottas palaa F1-kisakuljettajaksi
- Näin näet Paraguayn MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Valtteri Bottas fiilistelee uutta haastetta: ”Uskomattoman spesiaalia”