EK17: Esapekka Lappi tykitti pohja-ajan – Teemu Sunisen vauhti entistä väkevämpää
Kuva: Getty Images
Toyotan Esapekka Lappi esitteli todella vakuuttavaa vauhtia Kakaristossa. Mies nappasi ensi kertaa lauantaille etapin pohja-ajan.
Omaan vetoonsa tyytyväinen suomalaiskuski hehkutti oman vetonsa lisäksi myös kotimaisen rallikansan tukea.
– Muutama mutkista meni todella täydellisesti. Okei, siellä ei ole paljon tilaa tehdä virheitä, mutta se oli todella mukava veto. Kakariston risteyksessä on niin paljon porukkaa, että en voi uskoakaan, Lappi iloitsi WRC:n haastattelussa.
Viime etapilla pohja-ajan Tänakin kanssa ajanut Latvala jäi kaksi sekuntia nuoremmasta tallitoveristaan. Toiseksi nopeimman ajan kellottanut Latvala myönsi ottaneensa pätkän hieman varovaisemmin.
– Olin ehkä hieman varovainen kivien kanssa. Muuten meillä oli hyvä veto. Siellä oli aika paljon varoituskolmioita autoilta, jotka olivat ajaneet ulos, joten olin vähän varovaisempi, Toyota-kuski sanoi WRC:lle.
Jyväskylän kokonaiskilpailun johtaja Ott Tänak varmisteli Kakariston toisella erikoiskokeella eikä yltänyt suomalaisten tallitovereidensa vauhtiin. Tänak oli kolmanneksi nopein ajallaan 11.28,7.
Suninen kertoi WRC:lle olleensa tyytyväinen autonsa käytökseen, mutta huolehtivansa edelleen haastajiensa vauhdista.Fordin Teemu Suninen oli suorastaan loistavassa vireessä Kakariston toisella pikapätkällä. Mies oli tallinsa kuskeista nopein ja oli enää 3,2 sekunnin päässä Lapista.
– Auto tuntui hyvältä, mutta luulen takana olevien autojen tulevan vielä nopeampaa, suomalainen mietti.
Moninkertainen maailmanmestari Sébastien Ogier jäi Lapista pahasti jälkeen. Suomalainen oli Ford-kuskia jopa 8,6 sekuntia nopeampi.
– Fiilis on OK. Kuten aina, sitä katselee muiden aikoja ja miettii vain sitä, mitä itse voi tehdä, Ogier luonnehti etappiaan WRC:lle.
Suomalainen rallisensaatio Kalle Rovanperä taisteli tiukasta pikataipaleesta WRC2-luokan pohja-ajan kovilla renkailla ja joutui varomaan Latvalan tapaan tiellä olevia kiviä.
– Se [rengas] toimii hyvin, kova on oikea rengasseos ja kaksi vararengasta ovat vain varmuuden vuoksi mukana. Ajoin normaalisti, mutta olin varovainen väistääkseni kaikki kivet, huippulupaus kertasi WRC:lle.
Eerik Pietarinen oli lähellä napata WRC2:n kärkiajan Rovanperän nenän edestä. Lopulta nuorukainen jäi päävastuksestaan vain 0,5 sekuntia Kakariston toisessa erikoiskokeessa.
Jyväskylän MM-rallin kokonaistilanne (17/23):
1. O. TÄNAK 1:54:48.7
2. M. OSTBERG 1:55:21.1 +32.4 +32.4
3. J. LATVALA 1:55:32.9 +11.8 +44.2
4. H. PADDON 1:56:08.0 +35.1 +1:19.3
5. E. LAPPI 1:56:17.3 +9.3 +1:28.6
6. T. SUNINEN 1:56:26.5 +9.2 +1:37.8
7. S. OGIER 1:56:51.1 +24.6 +2:02.4
8. E. EVANS 1:56:56.8 +5.7 +2:08.1
9. C. BREEN 1:57:28.9 +32.1 +2:40.2
10. T. NEUVILLE 1:58:12.5 +43.6 +3:23.8
11. K. ROVANPERÄ 2:01:26.1 +3:13.6 +6:37.4
12. A. MIKKELSEN 2:02:11.7 +45.6 +7:23.0
13. E. PIETARINEN 2:02:20.1 +8.4 +7:31.4
14. O. VEIBY 2:03:00.4 +40.3 +8:11.7
15. J. HUTTUNEN 2:03:01.7 +1.3 +8:13.0
LUE MYÖS:
- Tuukka Taposen tulevaisuudesta ikävä paljastus – ”Ollaan huonossa tilanteessa”
- Chilen MM-ralli 2026: Lopputulokset
- Espanjan GP 2026 – F1 Madrid: Tulokset ja uutiset
- Oliver Solberg voittoon Chilessä, Sami Pajari kavensi MM-johtoa – katso pistetilanne
- Hurjaa draamaa Chilessä! Elfyn Evans putosi – Sami Pajarin mestaruushaaveet elävät
- Kimi Antonelli onnekas Madridissa – Lando Norrisilta ryöstettiin voitto
- Se on siinä! Tuukka Taposelta mestarillinen näytös Madridissa
- Chilen rallin sunnuntain aikataulu ja tv-lähetykset
- Drift Masters -finaali 2026: Tulokset
- Tuukka Taposelta kylmäpäinen suoritus – joukkokolari väritti Madridin F3-kilpailua
- IL: Mika Salo laukoi suorat sanat Robin Räikkösen Red Bull -sopimuksesta
- Chilen MM-ralli 2026: Lopputulokset
- MTV: Kalle Rovanperä latasi suorat sanat Sami Pajarin tilanteesta
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- Chilen rallin sunnuntain aikataulu ja tv-lähetykset
- Max Verstappen latasi suoran arvion Robin Räikkösestä
- Chilen MM-rallin lauantain aikataulu ja tv-lähetykset
- Drift Masters -finaali 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Chilen MM-rallin torstain aikataulu ja tv-lähetykset
- WRC-tähti etsii uutta tallia – ”Aika alkaa käydä vähiin”