EK17: Esapekka Lappi tykitti pohja-ajan – Teemu Sunisen vauhti entistä väkevämpää

Toyotan Esapekka Lappi esitteli todella vakuuttavaa vauhtia Kakaristossa. Mies nappasi ensi kertaa lauantaille etapin pohja-ajan.
Omaan vetoonsa tyytyväinen suomalaiskuski hehkutti oman vetonsa lisäksi myös kotimaisen rallikansan tukea.
– Muutama mutkista meni todella täydellisesti. Okei, siellä ei ole paljon tilaa tehdä virheitä, mutta se oli todella mukava veto. Kakariston risteyksessä on niin paljon porukkaa, että en voi uskoakaan, Lappi iloitsi WRC:n haastattelussa.
Viime etapilla pohja-ajan Tänakin kanssa ajanut Latvala jäi kaksi sekuntia nuoremmasta tallitoveristaan. Toiseksi nopeimman ajan kellottanut Latvala myönsi ottaneensa pätkän hieman varovaisemmin.
– Olin ehkä hieman varovainen kivien kanssa. Muuten meillä oli hyvä veto. Siellä oli aika paljon varoituskolmioita autoilta, jotka olivat ajaneet ulos, joten olin vähän varovaisempi, Toyota-kuski sanoi WRC:lle.
Jyväskylän kokonaiskilpailun johtaja Ott Tänak varmisteli Kakariston toisella erikoiskokeella eikä yltänyt suomalaisten tallitovereidensa vauhtiin. Tänak oli kolmanneksi nopein ajallaan 11.28,7.
Suninen kertoi WRC:lle olleensa tyytyväinen autonsa käytökseen, mutta huolehtivansa edelleen haastajiensa vauhdista.Fordin Teemu Suninen oli suorastaan loistavassa vireessä Kakariston toisella pikapätkällä. Mies oli tallinsa kuskeista nopein ja oli enää 3,2 sekunnin päässä Lapista.
– Auto tuntui hyvältä, mutta luulen takana olevien autojen tulevan vielä nopeampaa, suomalainen mietti.
Moninkertainen maailmanmestari Sébastien Ogier jäi Lapista pahasti jälkeen. Suomalainen oli Ford-kuskia jopa 8,6 sekuntia nopeampi.
– Fiilis on OK. Kuten aina, sitä katselee muiden aikoja ja miettii vain sitä, mitä itse voi tehdä, Ogier luonnehti etappiaan WRC:lle.
Suomalainen rallisensaatio Kalle Rovanperä taisteli tiukasta pikataipaleesta WRC2-luokan pohja-ajan kovilla renkailla ja joutui varomaan Latvalan tapaan tiellä olevia kiviä.
– Se [rengas] toimii hyvin, kova on oikea rengasseos ja kaksi vararengasta ovat vain varmuuden vuoksi mukana. Ajoin normaalisti, mutta olin varovainen väistääkseni kaikki kivet, huippulupaus kertasi WRC:lle.
Eerik Pietarinen oli lähellä napata WRC2:n kärkiajan Rovanperän nenän edestä. Lopulta nuorukainen jäi päävastuksestaan vain 0,5 sekuntia Kakariston toisessa erikoiskokeessa.
Jyväskylän MM-rallin kokonaistilanne (17/23):
1. O. TÄNAK 1:54:48.7
2. M. OSTBERG 1:55:21.1 +32.4 +32.4
3. J. LATVALA 1:55:32.9 +11.8 +44.2
4. H. PADDON 1:56:08.0 +35.1 +1:19.3
5. E. LAPPI 1:56:17.3 +9.3 +1:28.6
6. T. SUNINEN 1:56:26.5 +9.2 +1:37.8
7. S. OGIER 1:56:51.1 +24.6 +2:02.4
8. E. EVANS 1:56:56.8 +5.7 +2:08.1
9. C. BREEN 1:57:28.9 +32.1 +2:40.2
10. T. NEUVILLE 1:58:12.5 +43.6 +3:23.8
11. K. ROVANPERÄ 2:01:26.1 +3:13.6 +6:37.4
12. A. MIKKELSEN 2:02:11.7 +45.6 +7:23.0
13. E. PIETARINEN 2:02:20.1 +8.4 +7:31.4
14. O. VEIBY 2:03:00.4 +40.3 +8:11.7
15. J. HUTTUNEN 2:03:01.7 +1.3 +8:13.0
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Williamsin valitus meni läpi – F1-tähden rangaistuspisteet poistettiin
- Sebastien Ogier juhlii voittoa Chilessä
- Kalle Rovanperä tuskin voittaa Chilessä
- Kalle Rovanperä tekee komeaa nousua Chilessä
- Dramaattinen perjantaipäätös – Ott Tänak ajoi ulos
- Kalle Rovanperälle karmea takaisku Chilessä
- Onko tässä syy F1-tähden jatkopahvin viivästykseen? – ”Syöttää Toto Wolffille omaa lääkettä”
- Näin näet Chilen MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Tiesitkö tätä? Tällainen on F1-mekaanikon palkka ja työnkuva
- Taas kolisi – F1-tulokas lähellä kilpailukieltoa
- Tiesitkö tätä? Tällainen on F1-mekaanikon palkka ja työnkuva
- Näin näet Chilen MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Onko tässä syy F1-tähden jatkopahvin viivästykseen? – ”Syöttää Toto Wolffille omaa lääkettä”
- Kalle Rovanperä tekee komeaa nousua Chilessä
- Kalle Rovanperälle karmea takaisku Chilessä
- Dramaattinen perjantaipäätös – Ott Tänak ajoi ulos
- Kalle Rovanperä tuskin voittaa Chilessä
- Sebastien Ogier juhlii voittoa Chilessä
- Williamsin valitus meni läpi – F1-tähden rangaistuspisteet poistettiin