Tallipomo manaa tiiminsä epäonnea – formuloissa kypsymässä herkullinen taisto kärjen takana
Kuva: Getty Images
Formula ykkösten tasaväkisintä taistoa ei suinkaan käydä tällä hetkellä sarjan kärkipäässä. Kamppailu valmistajien sarjan neljännestä sijasta on monen tallin jäsentenvälinen.
Raa’an vauhdin puolesta vakuuttavinta jälkeä alkukaudesta on esittänyt Haas, mutta talli on silti MM-pisteissä vasta seitsemäntenä. Suurin synti on kauden avauskisan varikkomöhlintä, joka riisti siltä sijat neljä ja viisi.
Tallipomo Günther Steinerin mielestä kilpailijat ovatkin olleet onnekkaita, ettei Haas ole päässyt karkaamaan niiltä maisemaan alkukaudesta.
– Tällä hetkellä taistelemme McLarenia ja Renaultia vastaan neljännestä sijasta. Toivottavasti Azerbaidzhanissa onnistumme vihdoinkin kokonaisvaltaisesti, sillä toistaiseksi tällä kaudella muut tallit ovat olleet onnekkaita, kun taas meidän osaltamme tilanne on päinvastainen, Steiner toteaa Autosportille.
Australian GP:n mokailun seurauksena Haasin voidaan laskea menettäneen varovaisestikin arvioituna 20 MM-pistettä. Ero neljäntenä tällä hetkellä majailevaan McLareniin on 17 pistettä, viidentenä oleva Renault on 14 pisteen päässä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Carlos Sainz nosti esiin huolen F1:n uusista säännöistä: ”Tuntui todella vaaralliselta”
- Robin Räikkönen, 11, esitteli osaamistaan: ”Täydellinen viikonloppu”
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden
- F1-sarja otti rajun palauteryöpyn vastaan – säännöt saattavat muuttua jo seuraavan kisan jälkeen
- Kenian MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja televisiointi
- Kuinka paljon tienaat rallista? Näin Janni Hussi kommentoi asiaa podcastissa
- Karuja kommentteja – näin F1-kuskit ottivat uudet säännöt vastaan
- Haas-tallin Oliver Bearman kommentoi F1:n uutta boost-järjestelmää – “Paikoin todella tehokas”
- Max Verstappen latasi jälleen täyslaidallisen uusista autoista: ”Voit tehdä tuota menemällä kotiin pelaamaan Mario Kartia”
- Valtteri Bottaksen kisa täynnä ongelmia: ”On näköjään vielä tehtävää”
- Lewis Hamilton pelkää Mercedeksen vilppiä – ”Olen pettynyt tuomaristoon”
- IL: Valtteri Bottas laukoi suorat Cadillacin tilanteesta: ”Se on fakta”
- Valtteri Bottakselta paljastus – tämän takia ero tallikaveriin revähti
- Ott Tänakista liikkuu huhuja rallimaailmassa – nyt virolainen astui esiin
- F1-mestarisuosikkia epäillään kahdesta sääntörikkeestä – tästä on kyse
- Max Verstappen latasi jälleen täyslaidallisen uusista autoista: ”Voit tehdä tuota menemällä kotiin pelaamaan Mario Kartia”
- Valtteri Bottaksen kilpailu ohi kesken kaiken
- Australian GP:ssä shokkikäänne ennen starttia – Oscar Piastri ajoi seinään
- Jari-Matti Latvala ja Janni Hussi voittoon heti kauden avauksessa
- Valtteri Bottas palaa lähtöruudukkoon rangaistus niskassaan – linjasi tavoitteen Cadillacin debyyttikaudelle