Moottoriurheilulegenda tylyttää F1-sarjaa nykysäännöistä – eräs asia ”eliminoinut ohitukset lähes täysin”
Kuva: Getty Images
Moottoriurheilulegenda Mario Andretti kritisoi voimakkaasti formula ykkösten nykyisiä autoja. Hänen mielestään formuloiden tulisi ottaa enemmän mallia rapakontakaisesta formulasarjasta, IndyCarista.
IndyCar muutti täksi kaudeksi radikaalisti kilpureitaan. Autojen aerodynaamisia ominaisuuksia muutettiin, jotta toisten autojen perässä ajaminen olisi entistäkin helpompaa. Tulokset näkyivät heti kauden avausosakilpailussa, jossa nähtiin hurjat 366 ohitusta, huolimatta kisan järjestämisestä katuradalla.
Kauden 1978 maailmanmestari Andretti ihailee IndyCarin valintaa, ja hän toivoisi F1-sarjan tekevän samankaltaisia ratkaisuja.
– IndyCar vähensi autojensa downforcea siipien kautta, mutta he pitivät sen edelleen korkealla tasolla maaefektin avulla. Se ei tuota likaista ilmaa ja turbulenssia, joten takana ajavan on helpompi pysyä toisen auton perässä. Formula ykköset menettivät tämän mahdollisuuden siirtyessään nykyisiin sääntöihin viime vuonna. Lisäksi F1-sarjan käyttöön ottamat uudet, leveämmät renkaat tuottavat lisää turbulenssia, Andretti totesi Autosportille.
Andrettin mukaan formula ykkösten ongelma on juurikin aerodynaamisten ominaisuuksien liian suuri merkitys.
– Kun autoissa on suuret siivekkeet, ovat myös jarrutusmatkat entistä lyhyemmät. Se yksistään eliminoi ohitusyritykset lähes täysin. Toki käytössä on DRS, mutta ongelma on siinä, ettei sitä saa käyttöön tärkeimmällä hetkellä, mutkasta ulos kiihdytettäessä.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kyynelten sunnuntai moottoriurheilussa – Takamoto Katsuta ja Kimi Antonelli liikuttuivat voittojensa jälkeen
- Japanin GP 2026 – F1 | Aikataulu, tv, tulokset
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- Kimi Antonelli voitti Kiinan GP:n – podiumilla myös pitkästä aikaa tuttu kasvo
- McLarenille katastrofi – molemmat kuskit ulos jo ennen starttia
- Vahvistus: F1-sarja jää pitkälle tauolle
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden
- Valtteri Bottakselle hälyyttäviä uutisia Kiinan sprintin aika-ajoissa – Mercedes dominoi ratatapahtumia
- Carlos Sainz nosti esiin huolen F1:n uusista säännöistä: ”Tuntui todella vaaralliselta”