F1-sarjan uudella suoratoistopalvelulla maltilliset, mutta rahakkaat odotukset – jo yksi prosentti F1-faneista takoo hurjan rahasumman
Kuva: Getty Images
F1-sarjan päättäjät odottavat jo vesi kielellä uuden suoratoistopalvelun lanseeraamista kuluttajien hyppysiin. Tarkoituksena on kerätä muhkea rahapotti intohimoisten F1-fanien kautta.
Tiistaina julkaistu F1 TV -palvelu tulee tarjolle jo ensi kaudella maihin, joissa televisioyhtiöllä ei ole yksinoikeutta lähetyksille. Tästä syystä esimerkiksi Suomen ja Ison-Britannian kansalaiset eivät pääse vielä nauttimaan uudesta palvelusta, joka tarjoaa formulalähetykset kattavasti kohtuulliseen hintaan.
F1-sarjan digitaalisen markkina-alueen bisnesjohtaja Frank Arthofer kertoo uuden palvelun odotuksista. Jo pienenkin fanilauman houkuttelu tuotteen pariin tulee olemaan sarjalle suuri voitto.
– Meillä on kaksi kohderyhmää. Ensimmäinen ovat ihmiset, joilla ei ole mahdollisuutta seurata kisoja maksutelevisiosta johtuen. Toinen kohderyhmämme ovat niin sanotut harcore-fanit, jotka elävät ja hengittävät formuloita, Arthofer toteaa Autosportille.
– Sarjalla on noin 500 miljoonaa fania, joka on noin viisi prosenttia koko maailman lukumäärästä. Se on melkoinen summa. Jopa varovaisesti laskettuna tästä arviosta HC-fanien määrä on yksi prosentti, mikä tarkoittaa silti viittä miljoonaa katsojaa. Jos saamme houkuteltua tämän verran ihmisiä siirtymään palvelumme pariin, saamme jo siitä 500 miljoonaa dollaria, mies laskeskelee.
LUE MYÖS:
10 euron kierrätysvapaa megakierros peliin Reactoonz – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Voimassa 3.8.-5.8.
- Vain uusille asiakkaille!
- Toyotan data paljasti, mikä johti Sebastien Ogierin rajuun ulosajoon
- ”Suomen MM-ralli on toinen kotirallini” – Takamoto Katsuta halusi tehdä saman kuin Kalle Rovanperä
- Suomen MM-rallin voittaja Sami Pajari paljasti, miltä kotirallin paineet oikeasti tuntuivat
- Suomen MM-rallissa hurjan ulosajon kokenut Sebastien Ogier paljasti loppukauden suunnitelmansa
- Sami Pajari ajoi Suomen MM-rallin voittoon – katso tulokset
- Sami Pajari Suomen MM-rallin voittoon!
- Secto Rally 2026: Sunnuntain lähtöjärjestys ja aikataulu
- Suomen MM-rallin päätöspäivä käynnistyy suomalaisjohdossa – Ogier kertoi voinnistaan ulosajon jälkeen
- EK18: Sami Pajari nousi Suomen MM-rallin kärkeen ja kommentoi Ogierin tilannetta
- EK17 keskeytetty: Sebastien Ogier ajoi rajusti ulos Suomen MM-rallissa – kaksikko nousi autosta omin avuin
- Ralliradio 2026: Taajuus, lähetysajat, juontajat ja Bensaa Suonissa
- Vetomies 2026: Aikataulu, reitti, osallistujat, tulokset ja opas
- MTV: Kalle Rovanperälle uusi pesti!
- EK15: Sami Pajari lähetti viestin Ogierille – paljasti aiemmin Kalle Rovanperän varoituksen
- Secto Rally 2026: Lauantain lähtöjärjestys – katso tästä koko lista
- Secto Rally 2026: Perjantain lähtöjärjestys – katso tästä koko lista
- Secto Rally 2026: Sunnuntain lähtöjärjestys ja aikataulu
- EK14: Suomen MM-rallissa draamaa – Evansin ulosajo avasi Sami Pajarille tilaisuuden
- EK17 keskeytetty: Sebastien Ogier ajoi rajusti ulos Suomen MM-rallissa – kaksikko nousi autosta omin avuin
- EK18: Sami Pajari nousi Suomen MM-rallin kärkeen ja kommentoi Ogierin tilannetta