Sebastien Ogier avasi vahvasti Portugalissa – suomalaiset vaisuina

Portugalin ralli pärähti lauantain osalta käyntiin 17,43 kilometrin mittaisella EK10:llä. Hallitseva mestari Sebastien Ogier paahtoi kovinta kyytiä.
Ogier jätti pätkän kakkoseksi ajanutta Elfyn Evansia 0,2 sekuntia ja nousi kilpailussa jo 1,1 sekunnin päähän johtavasta Ott Tänakista.
Jari-Matti Latvala oli pätkän seitsemäs 10,2 sekuntia Ogierista.
– Olo on tosi heikko nyt, olen ollut pienessä kuumeessa shakedownista saakka. En ole pystynyt nukkumaan kunnolla, joten kovilla ollaan, olo on kehno. Yritän nyt keskittyä yhteen pätkään kerrallaan, Latvala sanoi WRC.comilla.
Juho Hännisen ja Esapekka Lapin kohtalona näyttäisi olevan taistelu toisiaan vastaan. He olivat sijoilla 11 ja 12, Hänninen 0,3 sekuntia edellä.
– Totta kai yritän tavoittaa hänet. En tiedä, onko se mahdollista, mutta yritän ainakin, Lappi sanoi.
– Esapekka ajaa tosi hyvin. Ajoin muutaman paikan hiukan leveäksi, muuten kaikki OK, Hänninen kertoi.
Hänninen on kilpailussa seitsemäs, Lappi kahdeksas 20,6 sekuntia perässä. Kuutossijalla ajavaan Craig Breeniin on Hännisellä matkaa jo 44 sekuntia.
Nikotiininuuskat kotiovellesi edullisesti ja helposti
- Tilaa laillisesti netistä suoraan kotiovellesi.
- Suomalaisesta verkkokaupasta kaikki suositut tuotteet.
- Edullisesti lyhyellä toimitusajalla.
Luetuimmat
- FIA on kypsynyt Lewis Hamiltonin koruprotestiin – brittimestaria uhkaa kilpailukielto
- F1-pomo täräytti suorat sanat Lewis Hamiltonille: ”Älä sitten aja”
- Toto Wolff selvitti Mercedes-kaksikon loppukahinaa Miamissa – George Russell syyllistyi sääntörikkeeseen
- Onko Valtteri Bottas nousemassa jopa kärkitaistoon? Alfa Romeo saa ison päivityspaketin Espanjan osakilpailuun
- Ferrari on saanut luvan kehittää moottoriaan kiellosta huolimatta – taustalla piilee huolestuttava syy
- Ei ole totta! Charles Leclerc täräytti Niki Laudan klassikko-Ferrarin seinään – katso video
- ”Hän keskittyy vain lävistyksiin, korvakoruihin ja muuhun hölynpölyyn” – Lewis Hamilton kerää kritiikkiä
- Viaplay: Valtteri Bottas selitti loppuhetken kolariaan – ”Harmi että emme päässeet Mercedeksen edelle”
- Miamin GP:ssä kytee farssin ainekset – ”Olen todella pettynyt”
- ”Hän oli uskomaton” – Valtteri Bottas nimesi suomalaisen kartinglupauksen, joka ei koskaan saanut mahdollisuutta