P3: Ferrarit jyräsivät – Kimi Räikkönen ja Valtteri Bottas loistovauhdissa!

Ferrarit pitivät kovinta vauhtia Venäjän GP:n kolmansissa harjoituksissa. Suomalaiskuljettajat onnistuivat mainiosti, kun Kimi Räikkönen oli kakkonen ja Valtteri Bottas kolmonen.
Sebastian Vettel ajoi todella siistin kierroksen ja oli harjoituksen nopein. Räikkönen jäi 0.337 sekuntia. Mercedekset olivat perässä, Bottas ajoi kolmanneksi, hän jäi Räikkösestä vain 0.026 sekuntia. Lewis Hamilton jäi Bottaksesta 0.178 sekuntia.
Red Bullit jäivät kärjestä peräti puolitoista sekuntia, jopa Williamsin Felipe Massa ja Renaultin Nico Hülkenberg tunkivat Red Bullien väliin. Lisäksi Daniel Ricciardon auto hyytyi kertaalleen radan varteen, joten Red Bullin tilanne ei hyvältä näytä.
Renaultin Jolyon Palmerin auto hyytyi jo kättelyssä, hän ei päässyt ajamaan lainkaan. Renault ilmoitti, että moottori joudutaan vaihtamaan aika-ajoon, joten hän tulee saamaan lähtöruuturangaistuksen kilpailuun.
Katso MM-kiekon kaikki pelit ilmaiseksi!
- Leijonien ottelut tarjolla kansainvälisen jääkiekkoliiton ilmaisella livestriimillä.
- Viralliset maksuttomat livelähetykset myös kaikista muista otteluista finaali mukaan lukien.
- Vaikka reissun päältä kännykällä tai tabletilla, ilman maksukanavan tilaamista.
Luetuimmat
- FIA on kypsynyt Lewis Hamiltonin koruprotestiin – brittimestaria uhkaa kilpailukielto
- F1-pomo täräytti suorat sanat Lewis Hamiltonille: ”Älä sitten aja”
- McLarenin ex-työntekijältä yllätyspaljastus vuosien takaa: ”Kukaan ei halunnut Hamiltonin auton mekaanikoksi”
- Onko Valtteri Bottas nousemassa jopa kärkitaistoon? Alfa Romeo saa ison päivityspaketin Espanjan osakilpailuun
- Ferrari on saanut luvan kehittää moottoriaan kiellosta huolimatta – taustalla piilee huolestuttava syy
- Ei ole totta! Charles Leclerc täräytti Niki Laudan klassikko-Ferrarin seinään – katso video
- Max Verstappen siirtyy MM-sarjan johtoon Espanjan GP:n voiton seurauksena – Valtteri Bottakselta tyly viesti tallilleen
- ”Hän keskittyy vain lävistyksiin, korvakoruihin ja muuhun hölynpölyyn” – Lewis Hamilton kerää kritiikkiä
- ”Hän oli uskomaton” – Valtteri Bottas nimesi suomalaisen kartinglupauksen, joka ei koskaan saanut mahdollisuutta