Kimi Räikköselle suitsutusta: ”Kimi sai mojonsa takaisin”

The Judge 13 -sivusto analysoi viikonlopun Unkarin GP-kilpailua. Sivuston mukaan Kimi Räikkönen todellakin oli koko viikonlopun kovin kuljettaja.
– Kimi voitti tämän väännön, mutta jos hän olikin viikonlopun ykköskuski, ei Max Verstappen kaukana ollut. Tämä kaksikko sai selkeästi eniten TV-aikaa, sillä he kävivät todella hienon kamppailun viitossijasta, sivustolla kirjoitetaan.
– Räikkönen yritti kaikkensa päästäkseen Verstappenin ohi – niin hyvin kuin vain hän pystyy. Taistelussa katosi palanen etusiivestäkin. Rikkoiko Verstappen sääntöjä puolustaessaan asemaansa vai oliko se rehtiä kilvanajoa? Räikkösen mukaan Verstappen vaihtoi mutkissa ajolinjojaan enemmän kuin kerran, mikä on sallittua ja teki myöhäisiä jarrutuksia.
– Verstappen sanoi ajaneensa vain kilpaa. Räikkösen mukaan muita kuljettajia olisi rankaistu jo pienemmästäkin. Mutta Räikkösen on vain irvistettävä vielä kovempaa ja kestettävä tilanne.
– Kun Räikkösen jatkosopimus Ferrarille julkistettiin, hän näyttää saaneen ”mojonsa” takaisin. Aika-ajoissa kävi koko ajan kuivuvalla radalla ohraisesti, vaikka Kimi ajoi loistavan kierroksen. Räikkönen tuli ensimmäisenä viimeisen kierroksensa maaliin ja näytti ottavan paalupaikan selvästi. Mutta kaikki muut tulivat vielä takaa ja kun rata kuivui koko ajan, Räikkönen ei voinut kuin katsella, kun yksi toisensa jälkeen rikkoi hänen aikansa. Lähtöruuduksi tuli 14.
– Räikkönen lähti kilpailuun viisaasti pehmeillä renkailla ja pystyi venyttämään ensimmäistä varikkostoppiaan. Muutama komea ohituskin nähtiin ja kuudes sija oli loistava suoritus lähtökohtiin nähden, sivusto kirjoittaa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- McLaren-tähdeltä painava viesti kotikisansa alla – ”Älkää buuatko hänelle”
- Max Verstappenilta huolestunut päivitys
- Valtteri Bottaksen nimi nostettiin jälleen esiin – F1-floppitalli vaihtamassa kuskia toistamiseen
- Rangaistus – Kimi Antonellilta kallis sukellus
- Lando Norrisin painekattila kesti – Sauber-kuskille uran ensimmäiset MM-pisteet
- F1-kisassa dramaattinen startti – Max Verstappen kolattiin ulos kisasta
- F1-sarjan klassikkokisalle pitkä jatkosopimus
- Tuukka Taposella ankea viikonloppu Itävallassa
- Lando Norrisilta häikäisevää ylivoimaa Itävallassa – Max Verstappenin aika-ajot pieleen
- Kalle Rovanperä ajoi ulos ja keskeytti
- Rangaistus – Kimi Antonellilta kallis sukellus
- Sebastian Vettel neuvottelee paluusta F1-ympyröihin – tästä on kyse
- Keskeytys – Tuukka Taponen kolattiin tylysti ulos
- Tuukka Taponen jälleen tositoimissa – tässä Itävallan GP -viikonlopun lähetysajat
- Mercedes-pomolta jättipaljastus: Talli neuvottelee Max Verstappenin kanssa
- Lando Norris palasi ja tykitti pohja-ajan – McLarenit karkumatkalla
- F1-debytantti säväytti harjoituksissa – George Russell nopein
- Valtteri Bottaksen nimi nostettiin jälleen esiin – F1-floppitalli vaihtamassa kuskia toistamiseen
- Tuukka Taposelle jättipettymys Itävallassa
- Sergio Perezin tilitys: ”Tiedän Red Bullin katuvan päätöstään”