Kimi Räikköselle suitsutusta: ”Kimi sai mojonsa takaisin”
Kuva: Getty Images
The Judge 13 -sivusto analysoi viikonlopun Unkarin GP-kilpailua. Sivuston mukaan Kimi Räikkönen todellakin oli koko viikonlopun kovin kuljettaja.
– Kimi voitti tämän väännön, mutta jos hän olikin viikonlopun ykköskuski, ei Max Verstappen kaukana ollut. Tämä kaksikko sai selkeästi eniten TV-aikaa, sillä he kävivät todella hienon kamppailun viitossijasta, sivustolla kirjoitetaan.
– Räikkönen yritti kaikkensa päästäkseen Verstappenin ohi – niin hyvin kuin vain hän pystyy. Taistelussa katosi palanen etusiivestäkin. Rikkoiko Verstappen sääntöjä puolustaessaan asemaansa vai oliko se rehtiä kilvanajoa? Räikkösen mukaan Verstappen vaihtoi mutkissa ajolinjojaan enemmän kuin kerran, mikä on sallittua ja teki myöhäisiä jarrutuksia.
– Verstappen sanoi ajaneensa vain kilpaa. Räikkösen mukaan muita kuljettajia olisi rankaistu jo pienemmästäkin. Mutta Räikkösen on vain irvistettävä vielä kovempaa ja kestettävä tilanne.
– Kun Räikkösen jatkosopimus Ferrarille julkistettiin, hän näyttää saaneen ”mojonsa” takaisin. Aika-ajoissa kävi koko ajan kuivuvalla radalla ohraisesti, vaikka Kimi ajoi loistavan kierroksen. Räikkönen tuli ensimmäisenä viimeisen kierroksensa maaliin ja näytti ottavan paalupaikan selvästi. Mutta kaikki muut tulivat vielä takaa ja kun rata kuivui koko ajan, Räikkönen ei voinut kuin katsella, kun yksi toisensa jälkeen rikkoi hänen aikansa. Lähtöruuduksi tuli 14.
– Räikkönen lähti kilpailuun viisaasti pehmeillä renkailla ja pystyi venyttämään ensimmäistä varikkostoppiaan. Muutama komea ohituskin nähtiin ja kuudes sija oli loistava suoritus lähtökohtiin nähden, sivusto kirjoittaa.
LUE MYÖS:
- Sardinian MM-ralli 2026: Aikataulu, osallistujat, tv-lähetykset ja pistetilanne
- Bahrainin GP 2026 – F1: Aikataulu, ohjelma, tv, tulokset
- Ralli SM 2026: Kisat, pisteet, kuskit ja uutiset
- Azerbaidzhanin GP 2026: Tulokset ja uutiset
- Kausi paketissa! Näin kävi Porvoon SM-rallissa 2026 – tulokset ja lopulliset pisteet
- Valtteri Bottas oli aiheuttaa Mersulle katastrofin – Bakusta ei draamaa eikä tapahtumia puuttunut
- Williamsin kauden paras aika-ajo valui hukkaan – kahdelle kuskille lähtöruuturangaistus
- Mykistävää ylivoimaa – George Russell paalulle, MM-kärki Kimi Antonelli seinään
- Max Verstappen kiilasi kärkeen – Lance Strollilta alokasmainen virhe
- F1-kauden päätöskilpailu vaihtumassa – järjestäjille näytettiin vihreää valoa
- Kalle Rovanperä palasi Toyotan Rally1-auton rattiin – ”Sitä on kaivannut”
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- F1-kuski vahvistaa – ura vaarassa katketa: ”Olen ehdottomasti vapaa agentti”
- Kausi paketissa! Näin kävi Porvoon SM-rallissa 2026 – tulokset ja lopulliset pisteet
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- Kimi Antonellilla ongelmia – Bakun F1-harjoituksissa rysähti
- Muistitko tämän? Bakun F1-viikonlopun aikataulussa radikaali muutos
- Lando Norrisilta iso uutinen – Max Verstappen reagoi
- Williamsin kauden paras aika-ajo valui hukkaan – kahdelle kuskille lähtöruuturangaistus
- Rico Salmelalle, 18, iso MotoGP-sopimus