F1:llä kohtalon päivä – tänään väännetään uusista säännöistä
Kuva: Getty Images
Formula ykkösten johto ja tallipäälliköt kokoontuvat tänään tekemään päätöksiä kauden 2017 säännöistä.
Keskusteluja on käyty todella pitkään ja alun perin deadline oli jo helmikuussa, mutta sitä venytettiin huhtikuulle kahdella kuukaudella. Edelleen osa tallipäälliköistä on täysin eri mieltä siitä, mitä tulisi tehdä ja mitä ei, joten kovin sopuisaa ja yksimielistä kokousta tuskin on luvassa.
Esimerkiksi Mercedeksen johtaja Toto Wolff on sitä mieltä, ettei muutoksia kannattaisi tehdä, koska alkukausi on ollut niin mielenkiintoinen.
Yksi iso keskustelunaihe on myös F1-sarjan neljän moottoritoimittajien Mercedeksen, Ferrarin, Hondan ja Renaultin tulevaisuus. Bernie Ecclestone ja FIA:n presidentti Jean Todt ovat uhanneet tuoda mukaan itsenäisen moottorinroimittajan, jos nämä ”neljä suurta” eivät pysty alentamaan kustannuksia, takaamaan toimituksia ja kehittämään tehokkaampia sekä äänekkäämpiä moottoreita.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Perinteikkäälle F1-näyttämölle jatkopahvi – sopimuksessa ikävä varjopuoli
- Uudet F1-autot aiheuttivat uuden turvallisuushuolen – starttiproseduuriin muutos?
- Riihimäki SM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Ruotsin MM-ralli: Elfyn Evans tyylitteli voittoon – suomalaisille kolmoisvoitto WRC2-luokassa
- Ruotsin MM-ralli huipentuu: Evans johtaa ja suomalaiset mukana kärkisijoissa
- Bahrainin ensimmäinen testiviikko paketissa – Valtteri Bottas menetti testiaikaa
- Ruotsin MM-ralli: Solberg putosi kärjestä viidenneksi, Pajari kolmantena
- Lando Norris kuittailee ärsyyntyneelle Verstappenille – ”Hän voi lopettaa uransa, jos haluaa”
- Teemu Suninen yllättyi vauhdista Ruotsissa – Solberg kärjessä avauspäivänä
- Max Verstappen raivoissaan – murska-arvio uusista autoista
- Ruotsin MM-ralli: Elfyn Evans tyylitteli voittoon – suomalaisille kolmoisvoitto WRC2-luokassa
- Talvitestien ensimmäinen päivä purkissa – näin kävi Valtteri Bottakselle
- Talvitestien toinen päivä ongelmien sävyttämä – Valtteri Bottas kampesi tuloslistan paremmalle puolelle
- Fernando Alonso vihjaa: yksi kuski voi olla vaikeuksissa uudella F1-kaudella
- Lewis Hamilton lataa suorat sanat uuden aikakauden F1-autoista – ”Tämän ymmärtämiseen tarvitsee tutkinnon”
- Teemu Suninen yllättyi vauhdista Ruotsissa – Solberg kärjessä avauspäivänä
- Legendaarinen elokuvaohjaaja haastaa Valtteri Bottaksen Cadillacin oikeuteen – mieheltä miljoonavaatimus
- Cadillac asettaa maltilliset tavoitteet debyyttikauteen – Valtteri Bottas saa vain haaveilla pistesijoista?
- Ruotsin MM-ralli: Solberg putosi kärjestä viidenneksi, Pajari kolmantena
- Mercedes-kuljettaja liikenneonnettomuudessa – nuorukaisen tilasta uutta tietoa