Vihdoinkin uusi suomalaisnimi WRC:n huipulle – Toyota haluaa nuoren lupauksen!

Rallin MM-sarjassa on ollut suomalaisittain kovin hiljaista jo pitkään. Kun Mikko Hirvonen lopetti, on Jari-Matti Latvala ollut ainoa tehdaskuljettaja WRC:ssä.
25-vuotias Esapekka Lappi on tiedetty jo pitkään huippulahjakkaaksi kuljettajaksi. Viime kaudella Lappi voitti WRC2-luokassa Suomen ja Puolan osakilpailut, mutta jäi luokan MM-pisteissä neljänneksi. Kukaan ei voi silti kiistää hänen huippupotentiaaliaan.
Toyotan tallipäällikkö Tommi Mäkinen myöntää, että Lappi on heidän kiikarissaan, kun kuljettajia valitaan Toyotan paluukaudelle 2017.
– Lappi on yksi mielenkiintoisimmista nuorista kavereista rallimaailmassa. Haluaisin hänet ajamaan meille heti 2017, Mäkinen sanoo Motorsport.comin mukaan.
Lappi ajaa nyt toista kauttaan WRC2:ssa, Monte Carlossa tuli peräti yhdeksäs sija yleiskilpailussa, vaikka hankala ja haasteellinen Monte oli Lapille ensimmäinen.
Ota 20 ilmaiskierrosta
Ei omaa rahaa, ei riskiä
- Avaa pelitili Lucky Dinolle.
- Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
- Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.
Luetuimmat
- Kuskiruletti jatkaa pyörimistään – myös Williamsin suunnitelmat menivät pieleen
- Sabotoiko Fernando Alonso Alpine-tallia tahallaan? F1-pomo ei tähän usko
- Toto Wolff ei ole sulattanut viime kauden kiisteltyä päätöstä – ”Mietin sitä päivittäin”
- Valtteri Bottas tähtää korkealle kesätauon jälkeen – tallin odotukset ovat turhan konservatiivisia
- McLaren-hylkiö Formula E -mestariksi