Roland Ratzenberger 1960–1994

Roland Ratzenbergerin kuolemasta on tänään kulunut tasan 20 vuotta.
Itävaltalainen Ratzenberger menehtyi San Marinon GP:n aika-ajoissa Imolan radalla saamiinsa vammoihin. Simtek-tallissa ajanut Ratzenberger paiskautui ratavalliin yli 300 kilometrin tuntinopeudella, kun hänen autonsa etusiipi rikkoutui yllättäen. Ratzenbergerin niska murtui ja hän kuoli välittömästi vammoihinsa.
Kuolema järkytti syvästi brasilialaismestari Ayrton Sennaa, joka menetti elämänsä sunnuntain kilpailussa ajettuaan ulos Tamburello-mutkassa. Sennan autosta löydettiin Itävallan lippu. Usein Brasilian lipun kanssa juhlineen Sennan uskotaan suunnitelleen Itävallan lipun heiluttamista kisan voiton jälkeen.
Ratzenbergerin ja Sennan jälkeen F1-kilpailuissa ei ole kuollut yhtään kuljettajaa, ja lajin turvallisuus on kehittynyt rutkasti.
– Se on yksi lahjoista, jonka nuo kaksi kuljettajaa antoivat lajille. Heidän poismenonsa teki siitä paljon turvallisempaa kilpa-ajajille ympäri maailman, Ratzenbergerin Simtek-tallikaveri David Brabham muistelee Bleacher Reportille.
Brabhamille tulee Ratzenbergeristä ensimmäisenä mieleen hänen hymynsä.
– Kun sanon niin, tarkoitan että hän nautti elämästään perusteellisesti siihen aikaan. Hän oli hyvännäköinen kundi; naiset rakastivat häntä. Hän oli vahva, hän oli luottavainen, hän oli hyvässä kunnossa. Hän oli kuin kilpa-ajajan ihanteellinen malli.
Ratzenberger murtautui F1-luokkaan pitkän kaavan kautta ja ajoi 33-vuotiaana tulokaskauttaan. Hän oli vihdoin saavuttanut unelmansa, mutta ehti ajaa vain yhden kilpailun. Le Mans’n 24 tunnin kestävyysajoon viidesti osallistuneen salzburgilaisen paras sijoitus kestävyyskisassa oli viides vuonna 1993.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Valtteri Bottas fiilistelee uutta haastetta: ”Uskomattoman spesiaalia”
- Se on siinä! Valtteri Bottas palaa F1-kisakuljettajaksi
- Valtteri Bottas hylkäsi F1-tallin tarjouksen
- Näin näet Paraguayn MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Uusista F1-autoista hurja ennustus – suorilla jopa 400 kilometriä tunnissa?
- Useat lähteet: Valtteri Bottas allekirjoittanut F1-sopimuksen
- Ford ottamassa odotettua suurempaa roolia Red Bullilla
- Ferrari-pomo Lewis Hamiltonista: ”Liioittelee ongelmiaan”
- Huhupuheet romukoppaan – Max Verstappenilta selkeä viesti Mercedeksen suuntaan
- Muistatko Kimi Räikkösen kaikkien aikojen avauskierroksen? Tuttu vauhtivuoristorata hamuaa takaisin F1-kalenteriin
- Ford ottamassa odotettua suurempaa roolia Red Bullilla
- Useat lähteet: Valtteri Bottas allekirjoittanut F1-sopimuksen
- Uusista F1-autoista hurja ennustus – suorilla jopa 400 kilometriä tunnissa?
- Se on siinä! Valtteri Bottas palaa F1-kisakuljettajaksi
- Valtteri Bottas hylkäsi F1-tallin tarjouksen
- Näin näet Paraguayn MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Valtteri Bottas fiilistelee uutta haastetta: ”Uskomattoman spesiaalia”