NASCAR-pomo pahoitti mielensä F1-kisasta – ”Amerikassa on jo puolen tonnin gorilla”
Kuva: Getty Images
Paikallisen NASCAR-radan johtaja Eddie Gossage on jälleen avannut sanaista arkkuaan formula ykkösten rantautumisesta ovaaliratojen reviirille.
Yhdysvaltain GP tullaan järjestämään Austinissa loka-marraskuussa samana viikonloppuna, jolloin Gossagen johtamalla Texas Motor Speedwayllä järjestetään NASCAR-kisa. Aikataulutus ei saa NASCAR-pomolta kehuja.
– Minusta se on todellakin typerää. Se on läimäytys formula ykkösiltä NASCAR:lle. En tosin voi sanoa olleeni erityisen yllättynyt, koska [formula ykkösten kaupallinen johtaja] Bernie Ecclestone tekee paljon typeriä juttuja, Gossage sanoi uutistoimisto AP:lle.
– Joka kerta, kun jotain jaetaan kahteen osaan – 50-50, 60-40 tai 99-1 – saat joka tapauksessa vähemmän kuin sata prosenttia. Se nyt ei vain ole fiksua.
– Vuodessa on 52 viikkoa, mutta tuo oli ainoa viikonloppu, jolle formula ykköset saivat Austinin mahtumaan. Anna minun kaikki kestää.
Mutta kukkona tunkiolla Teksasissa tulee olemaan jatkossakin paikallinen laji, ratapomo uhoaa.
– Tosiasia, jota [Ecclestone] valitettavasti ei ymmärrä, on se, että amerikkalaisessa moottoriurheilussa on jo puolen tonnin gorilla, eli NASCAR.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- F1-maailmassa liikkuu hurja huhu – nyt Toto Wolf laukoi suorat sanat
- IL: Suomalaiskuski aikoo voittaa Max Verstappenin: ”Hän tuo paljon lisähuomiota”
- Kuva: Valtteri Bottas yksityiskoneessa F1-supertähtien kanssa – yksi kuitenkin puuttui
- MM-ralli palaa Skotlantiin – edellisestä kisasta yli 30 vuotta
- SuomiF1 Podcast: F1-kuskin raju kohtelu nousi jälleen esiin – ”Sinä olet ongelma”
- Kipuihin Kiinan GP:n keskeyttänyt Fernando Alonso pitää huumoria yllä: ”Häviämme akkumestaruuskilpailun”
- Max Verstappen raivosi faneille Kiinan GP:n jälkeen – ”Jos pidät tästä, et tiedä lajista mitään”
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Palkintopallilla hulvaton moka – Kimi Räikkönen Kiinan GP:n voittajaksi
- Kyynelten sunnuntai moottoriurheilussa – Takamoto Katsuta ja Kimi Antonelli liikuttuivat voittojensa jälkeen
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalle uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys