Van der Garde selitteli kolarointiaan: ”Minulla ei ollut tilaa mennä mihinkään”

Giedo van der Garde osui Japanin GP:n startissa Jules Bianchin perään aiheuttaen molempien keskeytyksen. Caterham-kuljettajan ensimmäinen Suzukan GP jäi siis todella lyhyeksi.
– Starttini oli ok, mutta ensimmäiseen mutkaan tullessa jäin Marussia-autojen väliin eikä minulla ollut tilaa mennä mihinkään. Menetin etusiipeni kontaktissa Bianchin kanssa ja auto meni vain suoraan seinään. Osuma oli aika kova, mutta olen kunnossa.
– Joskus näitä asioita tapahtuu ja nyt jatkamme eteenpäin Intiaan, jossa työskentelemme saadaksemme paremman viikonlopun siellä ja muissa loppukauden kisoissa, van der Garde sanoi.
Kilpailun tuomaristo ei syyllistänyt kolarista van der Gardea tai Bianchia, vaan he selvisivät ilman sanktioita.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- F1-karavaani palaa Eurooppaan – tässä Emilia-Romagnan GP:n lähetysajat
- Näin näet Portugalin MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Lewis Hamiltonin ja Ferrarin yhteistyö rakoilee – F1-legenda paljastaa syyn
- Kommentti: Flavio osaa myydä, mutta tätä tarinaa ei osteta
- Vahvistus: Jack Doohanille potkut – mutta vain hetkeksi?
- F1-tallissa shokkilähtö: Formuloihin porttikiellon saanut kohupersoona nousee tallipäälliköksi
- Ferrarilla kuohuu: Lewis Hamilton sanaharkassa tallipäällikön kanssa Miamin GP:n jälkeen – ”Älä ole noin herkkä”
- Lähde: F1-tulokas on saanut potkut – tuttu korvaaja nähdään radalla jo ensi viikolla
- Lewis Hamilton turhautui Ferrarin toimintaan Miamin GP:ssä – ”Pitäkää teetauko, kun mietitte sitä”
- McLarenin ylivoimaa Miamissa – Max Verstappenin törkytemppu pilasi voittotaistelun