Motivoitunut Paul di Resta loppukaudesta: ”Erittäin tärkeä jakso”
Kuva: Getty Images
Formula ykkösten pienimuotoisen yllättäjätallin Force Indian skottikuski Paul di Resta on kerännyt kauden 10 ensimmäisestä kisasta 36 pistettä. Saldo on hyvä ja viime kautta parempi. Silloin hänellä oli kauden lopussa 46 pistettä, joten di Resta on rikkomassa piste-ennätystään.
Skotlantilainen palaa kesätauolta motivoituneena.
– Loma meni erittäin hyvin! Minulla oli mahdollisuus harjoitella, rentoutua ja viettää aikaani ystävien ja perheen kanssa. Oli tärkeää varmistaa, että tulen vahvempana kauden toiselle puoliskolle. Tämä tulee olemaan erittäin tärkeä jakso, ja halusin olla parhaassa mahdollisessa kunnossa akut ladattuna, di Resta sanoo.
Erinomaisen alkukauden jälkeen Force India oli ongelmissa, kun Pirellin renkaita muutettiin. Unkarissa ennen taukoa Di Resta jäi Q1:een ja kisakin meni huonosti päättyen lopulta keskeytykseen.
– Meidän täytyy saada auto toimimaan niin kuin aiemmin. Budapestissa sitä oli hankala ajaa, mutta joskus sellaisia viikonloppuja on. Olemme analysoineet sen, ja toivottavasti tämä viikonloppu on uusi alku. Olemme pärjänneet yleensä hyvin Belgiassa ja kaikki ovat määrätietoisia palaamaan kauden alun tilanteeseen.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kuva: Valtteri Bottas yksityiskoneessa F1-supertähtien kanssa – yksi kuitenkin puuttui
- MM-ralli palaa Skotlantiin – edellisestä kisasta yli 30 vuotta
- SuomiF1 Podcast: F1-kuskin raju kohtelu nousi jälleen esiin – ”Sinä olet ongelma”
- Kipuihin Kiinan GP:n keskeyttänyt Fernando Alonso pitää huumoria yllä: ”Häviämme akkumestaruuskilpailun”
- Max Verstappen raivosi faneille Kiinan GP:n jälkeen – ”Jos pidät tästä, et tiedä lajista mitään”
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Palkintopallilla hulvaton moka – Kimi Räikkönen Kiinan GP:n voittajaksi
- Kyynelten sunnuntai moottoriurheilussa – Takamoto Katsuta ja Kimi Antonelli liikuttuivat voittojensa jälkeen
- Japanin GP 2026 – F1 | Aikataulu, tv, tulokset
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys