Caterhamin tallipäällikkö Cyril Abiteboul kertoo tallin valmistautumisen kauteen 2014 olevan tavoitteitaan edellä.

Talli siirtyi viime vuonna uusin tiloihin Englannin Leafieldiessä ja ranskalaispomo kertoo tallin puolivuotiskatsauksessa, että uusi tehdas tulee lopullisesti valmiiksi kuluvan kesätauon aikana.

– Samaan aikaan kun teemme parannuksia fasiliteetteihin, meidän on myös jatkettava sijoittamista ihmisiin, Abiteboul jatkoi.

– Meidän on lisättävä henkilöstömme kokemusta ja huolehdittava, että olemme turvassa tulevaisuuden suhteen, erityisesti uusien aero- ja moottorisääntöjen valossa. Me teemme tämän siksi, että me voimme hyödyntää tilaisuudet, joita kausi 2014 tuo tullessaan.

Talli on keskittänyt resurssejaan tunnetusti tulevaan kauteen, jolloin lajissa nähdään suuria teknisiä muutoksia. Alkukaudella 2013 Marussia oli häntäpään talleista kilpailukykyisempi, mutta vaaka on sittemmin alkanut painua Caterhamin suuntaan.

Kilpailukyvyn parantuminen kuluvalla kaudella ei ole kuitenkaan tullut ensi kauteen sijoitettavien resurssien kustannuksella.

– Me olemme nyt jo ylittäneet tavoitteemme ensi vuodelle siinä määrin, että harkitsemme jo niiden korvaamista aggressiivisemmilla tavoitteilla!

– Auto on ollut tuulitunnelissa jo jonkin aikaa ja me näemme hyviä lukuja, jotka on saavutettu nykyisen auton kehityksen lomassa. Tämä toivottavasti osoittaa ilman epäilyksiä, että olemme oikealla polulla keskikastin tallien saavuttamiseksi.