Sergio Perez: ”Kimi Räikkönen ei jättänyt minulle tilaa”
Kimi Räikkösen takarenkaan ohitusyrityksen sivutuotteena Monacon GP:ssä puhkonut Sergio Perez ei ota vastuuta kolarista.
McLaren-kuskin mukaan suomalaisen olisi pitänyt jättää tilaa takaatulijan sukellusta silmällä pitäen.
– Minulla oli hieno kisa – olin ohitellut autoja koko iltapäivän – mutta mielestäni Kimi ei jättänyt minulle tarpeeksi tilaa kun yritin ohittaa häntä tunnelin jälkeen. Sen vuoksi puserruin vallia vasten shikaanin sisääntulossa, Perez selvitti F1-sarjan kotisivulla.
– Se oli todellinen sääli, sillä olin ohittanut sekä Jensonin [Button] että Fernandon [Alonso] siellä – ja Jenson oli ohittanut myös minut – mutta en pystynyt välttämään kolaria Kimin kanssa.
– On erityisen turhauttavaa keskeyttää kisa, jossa olet ajanut kovaa ja nopeasti, erityisesti niin lähellä maalia. Kaiken kaikkiaan olen siis äärimmäisen pettynyt, sekä tallin että itseni puolesta.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Valtteri Bottaksen luottomiehelle myös lähtöpassit Sauberilta – uuden tallipomon aloituspäivä varmistui
- F1-kriisitallissa jälleen tallipäällikön vaihto – taustajoukoissa muitakin muutoksia
- Toyotalta vahva vihjaus – japanilaisjätti suunnittelee täysimittaista paluuta F1-sarjaan?
- F1-tulokkaan harteille sysätään hirmuiset paineet – Franco Colapinto Alpinen varakuljettajaksi
- F1-lupauksen tilanteessa shokkikäänne – Jack Doohanille luvassa karmea kohtalo?
- Valtteri Bottakselle useita tarjouksia huippusarjasta – suomalainen kieltäytyi
- Kilpailukielto lähestyy Max Verstappenia – hollantilainen uhmakkaana: ”En muuta ajotyyliäni sen takia”
- Mistä autorahoitus ostaessa autoa yksityiseltä?
- Mika Häkkiseltä varoituksen sana – Lewis Hamiltonin lausunto herätti huolenaiheen
- Red Bullille kova menetys: 150 miljoonan sponsori lähti lätkimään