Nico Rosberg: ”Todella iso motivaatiopotku”
Paalun Espanjan GP:hen ottanut Mercedeksen Nico Rosberg kertoi aika-ajomenestyksen taustalla olleen onnistunut alku viikonlopulle. Auton säädöissä osuttiin oikeaan.
– Kaikki optimointi viikonloppuna on vain onnistunut todella hyvin, Rosberg kommentoi lehdistötilaisuudessa toista peräkkäistä ykkösruutuaan.
– Bahrainin jälkeen olin hieman yllättynyt, että olin näinkin nopea, mutta kaikki sujui täydellisesti aika-ajoissa ja sain loppuun todella hyvän kierroksen.
– Olen siis todella, todella iloinen ja paalu on aina iso motivaatiopotku – erityisesti tallille tämä on fantastista, koska saimme eturivin.
– Täytyy kuitenkin olla varovainen Bahrainin kokemusten perusteella, Rosberg muistutti viitaten vaikeaan kisaansa.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Formula 1 - kausi 2025
- Lewis Hamilton saapui ensimmäistä kertaa Maranelloon – ”Päiviä, jotka tiedät muistavan ikuisesti”
- Näin näet Monte Carlon MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Valtteri Bottaksen luottomiehelle myös lähtöpassit Sauberilta – uuden tallipomon aloituspäivä varmistui
- F1-kriisitallissa jälleen tallipäällikön vaihto – taustajoukoissa muitakin muutoksia
- Toyotalta vahva vihjaus – japanilaisjätti suunnittelee täysimittaista paluuta F1-sarjaan?
- F1-tulokkaan harteille sysätään hirmuiset paineet – Franco Colapinto Alpinen varakuljettajaksi
- F1-lupauksen tilanteessa shokkikäänne – Jack Doohanille luvassa karmea kohtalo?
- Valtteri Bottakselle useita tarjouksia huippusarjasta – suomalainen kieltäytyi
- Kilpailukielto lähestyy Max Verstappenia – hollantilainen uhmakkaana: ”En muuta ajotyyliäni sen takia”