Bernie Ecclestone ei kanna huolta mahdollisesta oikeudenkäynnistä Saksassa.

Aiemmin tässä kuussa Saksan mediassa raportoitiin, että tutkimukset Ecclestonen osallisuudesta pari vuotta sitten paljastuneissa F1-sarjan myyntiin liittyneissä kyseenalaisissa rahansiirroissa on saatu päätökseen.

F1-pomoa vastaan kerrottiin tutkimusten perusteella nostettavan syyte toukokuun aikana. Rikosnimikkeeksi on raportoitu ainakin lahjonta.

82-vuotias itse sanoo olevansa vielä hämärän peitossa tilanteesta, mutta ei pidä sitä hänen kannaltaan uhkaavana.

– He eivät ole kertoneet minulle [syytteistä], se on ainoa ongelma. Jossain vaiheessa heidän on tietenkin pakko kertoa, Ecclestone kommentoi The Sun -lehden mukaan keskiviikkona.

– Ollakseni rehellinen, en ole tehnyt mitään näiden asioiden varalta. En ole vaivautunut. Vaivaudun sitten jos se on tarpeellista.