Benettonin ja Renaultin entinen tallipäällikkö Flavio Briatore sanoo, että häntä tuskin tullaan enää näkemään formula ykkösissä.

Briatore sai 2008 vuoden Singaporen GP:n kolariskandaalin seurauksena toimitsijakiellon, jonka tultua päätökseensä hän voisi palata, mutta italialainen sanoo, että paluu ei houkuttele.

– Ei, enpä usko. Minulla on nyt kolmevuotias poika, työskentelen 20 tuntia päivässä erilaisten yhtiöiden, sijoitusten ja tilanteiden parissa sekä [Euroopassa] että Amerikassa. Olen hyvin onnellinen, Briatore sanoi F1Racing -lehdessä.

– Olin formula ykkösissä 20 vuotta, voitin seitsemän mestaruutta kahdessa eri tallissa ja löysin lajin kaksi suurinta tähteä sitten Ayrton Sennan: Michael Schumacherin ja Fernando Alonson.

Briatore sanoi pitävänsä yhteyttä sarjan kaupallisten oikeuksien haltijaan, Bernie Ecclestoneen jatkuvasti.

– Tiedän kaiken, mitä on meneillään ja tällä hetkellä ei ole taloudellisesti mielekästä liittyä talliin, joten mitään syytä paluulle formula ykkösiin ei ole.