BBC-toimittaja avautui suomalaisista F1-kuskeista
Kuva: Getty Images
Muun muassa lukijakysymyksiin vastaillut BBC:n F1-toimittaja Lee McKenzie on päässyt kertomaan suhteestaan suomalaiskuljettajiin brittiläisen Motor Sport Magazinen huhtikuun podcast-keskustelussa.
Televisiolähetyksissä työskentelevä skotti kertoi, että Williamsilla tulokkaana tällä kaudella aloittanut Valtteri Bottas on hänelle tutuin.
– Bottas oli naapurini pitkään ja minusta hän on kiehtova persoonallisuus. Hänen omistautumisensa lajiin on erinomainen, mutta myös aika huvittavaa.
– Ennen Japanin kisaa, jossa hän viime vuonna ajoi yhdet vapaat harjoitukset, hän asetti herätyskellonsa Japanin aikaan jotain kahdeksan-kymmenen päivää ennen matkustamista sinne. Hän siis juoksenteli Oxfordshiren maaseudulla säkkipimeässä. Mutta hän on myös superhyvässä kunnossa, McKenzie nauroi.
Toimittaja jatkoi lisäten, että hänen suomalaiset ystävänsä formula ykkösissä eivät rajoitu vain ratin taakse.
– Paddockilla on nykyisin niin paljon suomalaisia. Suomalaisia kuntovalmentajia taitaa olla kuusi tai seitsemän: Lewisin [Hamilton] treenari on suomalainen, Sebastianin [Vettelin] treenari on suomalainen. Pidän suomalaisista ystävistäni.
Räikkösen haastattelu kovaa työtä
Kysyttäessä, että kuka F1-kuljettajista on vaikein haastatella, vastaus tuli ykskantaan. – Minusta Kimi [Räikkönen]. Silloinkin kun hän voittaa, haastattelu ei ole erityisen helppoa, koska hän ei välttämättä haasta sinua, mutta hän ei myöskään anna sellaista vastausta, jota odotat. – Eikä se ole huono asia; minä en odota ihmisten olevan samaa mieltä kanssani, mutta hän on varmaankin kaikkein vaikein. Hänen kanssaan jutteleminen on kovaa työtä.LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- IL: Suomalaiskuski aikoo voittaa Max Verstappenin: ”Hän tuo paljon lisähuomiota”
- Kuva: Valtteri Bottas yksityiskoneessa F1-supertähtien kanssa – yksi kuitenkin puuttui
- MM-ralli palaa Skotlantiin – edellisestä kisasta yli 30 vuotta
- SuomiF1 Podcast: F1-kuskin raju kohtelu nousi jälleen esiin – ”Sinä olet ongelma”
- Kipuihin Kiinan GP:n keskeyttänyt Fernando Alonso pitää huumoria yllä: ”Häviämme akkumestaruuskilpailun”
- Max Verstappen raivosi faneille Kiinan GP:n jälkeen – ”Jos pidät tästä, et tiedä lajista mitään”
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Palkintopallilla hulvaton moka – Kimi Räikkönen Kiinan GP:n voittajaksi
- Kyynelten sunnuntai moottoriurheilussa – Takamoto Katsuta ja Kimi Antonelli liikuttuivat voittojensa jälkeen
- Japanin GP 2026 – F1 | Aikataulu, tv, tulokset
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys