Kimi Räikkönen: ”Toivottavasti pystymme olemaan nopeita ensimmäisissä kisoissa”
Kuva: Getty Images
Kimi Räikkösen F1-kausi alkaa ensi viikonloppuna Australiassa.
Testit ovat testejä eikä niistä kannata sen suurempia maalailla, sillä vasta Melbournessa nähdään Kimin iskukyky.
– Toivottavasti olemme viime vuotta paremmissa asemissa, mutta on niin vaikeaa sanoa testien perusteella. 20 kiloa polttoainetta voi tehdä ison eron kierrosaikaan, emmekä tiedä kuinka paljon polttoainetta muilla oli autossa Espanjassa, Räikkönen sanoo tallinsa kisaennakossa.
– Katsotaan, mitä tapahtuu Melbournessa. Toivottavasti pystymme olemaan nopeita ensimmäisissä kisoissa, ja saamme hyvän alun vuodelle.
Räikkönen antaa lupaavia kommentteja tämän vuoden kilpuristaan E21:stä.
– Aina haluaisi enemmän, mutta tämä auto on aika hyvä lähtökohta. Toivottavasti olemme riittävän nopeita. En usko, että olisi mitään aluetta, missä se tuntuisi huonommalta kuin viime vuoden auto, joten tähän asti kaikki on paremmin.
– Meillä oli hyvä vauhti viime vuonna, mutta ei riittävä voittaaksemme mestaruutta. Tämä merkitsee, että tarvitsemme lisää vauhtia tänä vuonna. Jos pystymme saamaan vain vähän lisää autosta ja pitämään tasaisen varmuutemme hieman paremmin tuloksin vuoden alussa, niin sitten meillä pitäisi olla paljon paremmat mahdollisuudet.
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Jatkaako Max Verstappen loppukiriään? – Tässä Meksikon GP:n lähetysajat
- F1-tulevaisuudestaan taisteleva kuski niskuroi USA:n GP:ssä – tallilta rajua ryöpytystä: ”Olemme pettyneitä häneen”
- Red Bull sortui härskiin temppuun – yritti sabotoida Lando Norrisin starttia
- Carlos Sainzilta karu virhearvio – rangaistus seuraavaan kilpailuun
- Max Verstappen lähestyy uskomatonta temppua – nelinkertaiselle mestarille ylivoimainen voitto Texasissa
- Jatkuuko Max Verstappenin loppukiri? Tässä USA:n GP:n lähtöjärjestys
- Kalle Rovanperältä huikea temppu – Toyota varmisti valmistajien mestaruuden
- McLaren-pomo haukkui kilpailijansa pystyyn – perui myöhemmin puheensa
- Max Verstappen jälleen paalulle – MM-kärki Oscar Piastri epäonnistui
- McLarenille katastrofi USA:n sprintistä – Max Verstappenilta kiitos ja kuittaus
- Valtteri Bottakselta yllätyspaluu F1-sarjaan USA:ssa? Tallille kävi hulvaton moka
- Max Verstappen naureskelee McLarenin papaija-säännöille: ”He ovat itse luoneet ongelman”
- F1-tulevaisuudestaan taisteleva kuski niskuroi USA:n GP:ssä – tallilta rajua ryöpytystä: ”Olemme pettyneitä häneen”
- USA:n sprintin aika-ajoissa järjetöntä sekoilua – Max Verstappen jälleen nopein
- Red Bull sortui härskiin temppuun – yritti sabotoida Lando Norrisin starttia
- Näin Max Verstappen kommentoi mestaruusmahdollisuuksiaan
- McLaren-pomo haukkui kilpailijansa pystyyn – perui myöhemmin puheensa
- George Russell paljasti merkittävää lisätietoa jatkosopimuksestaan
- Dramatiikkaa! Sébastien Ogier täräytti ulos – Kalle Rovanperällä kärjessä huikea mahdollisuus
- Carlos Sainzilta karu virhearvio – rangaistus seuraavaan kilpailuun