Kauden 2013 ensimmäisen kisan perusteella Ferrari on ottanut aimoloikan kilpailukyvyssä verrattuna viime vuoteen. Australiassa Fernando Alonso sijoittui toiseksi ja Felipe Massa otti neljännen sijan. Scuderia on nyt kauden avauksen jälkeen tallien sarjan johdossa.

Kisan voitti Lotuksen Kimi Räikkönen kahden pysähdyksen taktiikallaan, ja vaikkakin muut kärkikuljettajat pysähtyivät kolmesti, Ferrarin tekniikkapomo Pat Fry ei pidä mahdottomana, että myös F138 olisi pystynyt Lotuksen temppuun.

– [Sunnuntai-] iltapäivällä meidän kisavauhtimme oli hyvä ja molemmat kuljettajamme suoriutuivat hyvin ilman virheitä. Me olemme toki tietoisia siitä, että meillä on paljon työtä tehtävänä, jos haluamme jatkaa kehittymistä.

– Ehkä me olisimme voineet ottaa riskin ja kahden pysähdyksen strategian, mutta ottaen huomioon epävarmuustekijät liittyen renkaiden kulumiseen, meistä oli parempi olla valitsematta sitä, Fry jatkoi.

– Seuraavissa kisoissa tulee olemaan ratkaisevaa ymmärtää renkaiden käyttäytymistä, jotta voi valita parhaat strategiat.